Czytasz dzięki

Wakacje leasingowe nie dla wszystkich darmowe

opublikowano: 10-04-2020, 13:41

W przypadku niektórych przedsiębiorców skorzystanie z odroczenia rat leasingu może mieć konsekwencje finansowe.

Leasingodawcy zaproponowali swoim klientom rozwiązanie mające pomóc im przetrwać w czasie pandemii. Chodzi o możliwość odroczenia rat leasingu. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą z tej możliwości skorzystać bez konsekwencji finansowych. Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL), tłumaczy, że problem dotyczy m.in. tych, którzy kiedyś pomogli wyjść z kłopotów innym przedsiębiorcom, godząc się przejąć w formie cesji ich umowy leasingu.

- Trzeba pilnie wyjaśnić, czy wszyscy
przedsiębiorcy, decydując się na wakacje leasingowe zachowają dotychczasowe
prawa wynikające z umowy leasingu, czy będą obciążeni dodatkowymi kosztami
podatkowymi –  mówi Andrzej
Krzemiński,  przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL.
Zobacz więcej

Wątpliwości

- Trzeba pilnie wyjaśnić, czy wszyscy przedsiębiorcy, decydując się na wakacje leasingowe zachowają dotychczasowe prawa wynikające z umowy leasingu, czy będą obciążeni dodatkowymi kosztami podatkowymi –  mówi Andrzej Krzemiński,  przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL.

- Naszym zdaniem, kiedy umowa leasingu nie zostaje przerwana, tylko zmieniają się jej strony, zasady podatkowego rozliczania powinny odbywać się tak, jakby się nic nie zmieniło. Niestety, ograny skarbowe są innego zdania. W efekcie, zgodnie z ich interpretacją, jeżeli do cesji umowy leasingu doszło na przykład w 2018 r. i w związku obecnym kryzysem umowa ta miałaby zostać aneksowana w celu skorzystania z wakacji leasingowych, to przestanie mieć charakter umowy leasingu. W konsekwencji leasingobiorca starci prawo do nabycia, po zakończeniu leasingu, przedmiotu po cenie wynikającej z warunków umowy cesji – tłumaczy Andrzej Krzemiński.

 Dodaje, że podobnie jest z umowami zawartymi do końca 2018 r., których przedmiotem są samochody osobowe o wartości przekraczającej 150 tys. zł. Zgodnie z przepisanymi obowiązującymi od 2019 r., w przypadku zmiany lub odnowienia tego typu umów, istnieje ryzyko, że przedsiębiorcy stracą uprawnieninia do pełnego zaliczenia rat leasingowych do kosztów podatkowych.

- Wątpliwości są, ponieważ ustawodawca nie zdecydował się na doprecyzowanie, jakie zmiany w umowach mogą doprowadzić do utraty praw nabytych. Dzisiaj jest pilna potrzeba wyjaśnienia, czy decydując się na wakacje leasingowe zachowają dotychczasowe prawa, czy będą jednak obciążeni dodatkowymi kosztami podatkowymi –  mówi Andrzej Krzemiński.  

ZPL zwrócił się z tą sprawą do Ministerstwa Finansów.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane