Wakacje pełne nowych ofert pracy

Iowna Jackowska
12-06-2017, 22:00

W najbliższych miesiącach zatrudnienie najbardziej wzrośnie w budownictwie — pokazuje barometr ManpowerGroup.

Tylko o 6 proc. może zwiększyć się w Polsce liczba osób pracujących w lipcu i sierpniu tego roku. To najniższa prognoza planów rekrutacyjnych pracodawców w ciągu ostatnich dwóch lat — z uwzględnieniem korekty sezonowej — deklarowanych w cyklicznym globalnym badaniu prowadzonym przez ManpowerGroup. Najnowszy Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrud-nienia pokazuje spadek prognozy o 4 pkt. proc., zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. 14 proc. przebadanych pracodawców przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. — redukcję etatów, a aż 74 proc. nie planuje zmian kadrowych.

— Początek wakacji zaowocuje dużym optymizmem, spowodowanym napływem wielu ofert sezonowych. Pewnego spowolnienia możemy spodziewać się u progu jesieni, po okresie letniej aktywności — mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. Jej zdaniem, ruch w sezonie nie powinien jednak wpływać na ogólny obraz rynku pracy — w większości sektorów widać stały popyt na pracowników.

— Obecną sytuację można nazwać ostrożnie optymistyczną, a po spodziewanym spowolnieniu we wrześniu możemy spodziewać się poprawy klimatu — ocenia Iwona Janas. W siedmiu z 10 badanych sektorów kraju prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2017 r. jest dodatnia. Największy jego wzrost, o 18 proc. (22 proc., biorąc pod uwagę sezon letni), przewidują pracodawcy w branży budowlanej. Spadek zapowiadają przedsiębiorcy z sektorów energetyczno-wodnego oraz finansowego i nieruchomości. W porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku prognozy są gorsze w ośmiu z dziesięciu badanych sektorów. W produkcjiprzemysłowej ten spadek jest największy i sięga 14 pkt. proc. W podziale regionalnym nie ma ujemnych wyników. W najbliższych trzech miesiącach najwięcej nowych pracowników, o 13 proc., chcą przyjąć pracodawcy w południowo-zachodniej Polsce. Na południu przedsiębiorcy szykują 10 proc. nowych etatów. We wschodnich i centralnych regionach kraju prognozy na plus wynoszą odpowiednio 6 proc. i 5 proc. Umiarkowany optymizm prezentują firmy z obszarów północnych (z prognozą +4 proc.) i północno-zachodnich (+3 proc.). Wzrost zatrudnienia deklarują przede wszystkim firmy duże (o 23 proc.) i średnie (o 5 proc.). Mali i mikroprzedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek zatrudnienia — odpowiednio o 3 proc. i 1 proc. Na świecie najlepsze nastroje związane ze zwiększaniem zatrudnienia w III kwartale panują wśród pracodawców w Japonii, na Tajwanie, Węgrzech i w USA. Najsłabsze prognozy odnotowano we Włoszech, w Czechach i Finlandii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iowna Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wakacje pełne nowych ofert pracy