Wakacyjny krajobraz

  • Marek Rogalski
opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Szczyt G-20, który odbył się w miniony weekend, nie był przełomowy.

Może co najwyżej stworzyć grunt pod zmianę w przyszłości, jeżeli obie strony (amerykańska i chińska) zaczną rzeczowo rozmawiać, zamiast składać mało wiążące deklaracje. Mocnym testem woli będzie sposób, w jaki Amerykanie zniosą nałożone wcześniej obostrzenia dla chińskiego koncernu Huawei, i to, na ile sobie rzeczywiście pozwolą.

Na rynku od początku tygodnia widać było umocnienie się dolara, do czego przyczynił się spadek oczekiwań na głębsze cięcie stóp procentowych przez Fed pod koniec lipca, a także temat potencjalnego konfliktu na cła z Unią Europejską, jako pokłosia sprawy Airbus-Boeing. To przełożyło się na podbicie kursu USD/PLN do mocnego oporu przy 3,76 zł.

Jego złamanie może być trudne, biorąc pod uwagę, że dolar może powrócić do trendu spadkowego wobec głównych walut w kontekście obaw co do piątkowych danych Departamentu Pracy. Te, jeżeli ponownie rozczarują, mogą ugruntować oczekiwania co do poluzowania polityki przez Fed w końcu miesiąca.

Stabilnie zachowuje się natomiast kurs EUR/PLN, który wspierany globalnym sentymentem bazującym na oczekiwaniach wobec gołębiego nastawienia najważniejszych banków centralnych, może dążyć w stronę 4,22 zł.

Jedną z ciekawszych par jest CHF/PLN. Kurs próbuje nadrobić stracony okres z czerwca — jednak to, czy utrzymamy się poniżej 3,80 zł, będzie zależeć od tego, czy frank będzie kontynuował korektę w stosunku do najważniejszych walut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu