Wal-Mart i Verizon straszą

Marek Druś
opublikowano: 31-10-2006, 00:00

Giełdy w USA rozpoczęły tydzień od niewielkich zmian. Czteroprocentowy spadek notowań ropy nie poprawił tym razem nastrojów inwestorów. Rozczarowały słabe wyniki sprzedaży giganta handlu detalicznego — spółki Wal-Mart oraz „jastrzębia” wypowiedź Jeffa Lackera, prezesa Fed w Richmond.

Pozytywnym sygnałem była wiadomość o największym od trzech miesięcy wzroście dochodów Amerykanów we wrześniu, choć ich wydatki na konsumpcję w tym samym miesiącu wzrosły jedynie symbolicznie, co niepokoi przed sezonem zakupów świątecznych. Dwa najmocniej przecenione w poniedziałek blue chipy to Verizon Communications i Wal-Mart. Pierwszy miał rozczarować słabszymi wynikami kwartalnymi w telefonii stacjonarnej, ale część analityków uznała wyprzedaż akcji za realizację zysków wynikającą z wysokiego kursu telekomu. Przyczyną przeceny Wal-Marta była zapowiedź najniższego od sześciu lat wzrostu sprzedaży w jego supermarketach w październiku.

Lepsze nastroje panowały na rynku spółek technologicznych. Dzięki podwyższeniu rekomendacji rosły kursy m.in. Yahoo!, najpopularniejszego w USA portalu, oraz KLA-Tencor, drugiego na krajowym rynku wytwórcy maszyn stosowanych przez producentów chipów.

W Europie przeważała podaż. DJ Stoxx 600 spadł po raz trzeci z rzędu. Z 18 indeksów branżowych tylko jeden — spółek użyteczności publicznej — notował na zamknięciu niewielki wzrost. Najmocniej przecenioną spółką z DJ Stoxx 600 był Schneider Electric. Francuski producent podzespołów elektrycznych zaoferował ponad 6 mld USD za American Power Conversion.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wal-Mart i Verizon straszą