Wal Mart popsuł nastroje na europejskich giełdach

29-11-2004, 18:56

Większość europejskich giełd zakończyła sesje niewielkimi zniżkami głównych indeksów. Zdecydowała o tym końcowa faza notowań. Wcześniej na rynkach akcji utrzymywały się umiarkowane wzrosty. Nastroje popsuły wiadomości z USA i spadki w pierwszej fazie handlu na amerykańskich giełdach.

Paryski CAC40 tracił na zamknięciu 0,04 proc., a frankfurcki DAX 0,17 proc. W Londynie FTSE 100 rósł o 0,17 proc.

Rozczarowanie wyraźnie gorszym niż oczekiwano wynikiem sprzedaży amerykańskiej sieci Wal-Mart, podczas kluczowego dla branży handlu detalicznego pierwszego weekendu sezonu świątecznego, wywołało przecenę akcji jej europejskich przedstawicieli. Na giełdzie w Amsterdamie staniały akcje Ahold, który działa m.in. na Wschodnim Wybrzeżu USA. Potaniały papiery belgijskiej sieci sklepów spożywczych Delhaize Group, właściciela amerykańskiej sieci supermarketów Food Lion. W Paryżu lekko zdrożały akcje największego rywala Wal-Mart, drugiej na świecie sieci Carrefour.

Przez całą sesję drożały akcje spółek branży wydobywczej. To skutek dynamicznego wzrostu cen metali i surowców mineralnych. Na giełdzie w Londynie w górę poszedł kurs Rio Tinto. Zdrożały papiery Anglo American, który po jutrzejszej sesji zostanie włączony w skład indeksu Morgan Stanley Capital International. Inwestorzy oczekują, że zwiększy to popyt na akcje spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wal Mart popsuł nastroje na europejskich giełdach