Wałbrzyska strefatrzyma fason

MAG
opublikowano: 26-05-2009, 00:00

Pierwsze półrocze w wałbrzyskiej strefie będzie gorsze niż rok temu, ale naprawdę niezłe, jak na kiepskie czasy.

Pierwsze półrocze w wałbrzyskiej strefie będzie gorsze niż rok temu, ale naprawdę niezłe, jak na kiepskie czasy.

Do końca czerwca Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) wyda najpewniej 11 zezwoleń.

— Już wydaliśmy ich sześć, w tym największe dla Guardian Automotive Poland. Rozstrzygnęliśmy rokowania i wkrótce wydamy zezwolenia na dwa kolejne duże projekty: dla firm AAM Poland i Sauer Danfoss — mówi Mirosław Greber, prezes WSSE.

Te osiem zezwoleń to 356,1 mln zł inwestycji i 692 miejsca pracy.

— Ponadto prowadzimy trzy procedury na nieruchomości w Ząbkowicach Śląskich, Świebodzicach i Nysie. Przedsiębiorcy zainwestują w nich 25 mln zł i stworzą 40 miejsc pracy — dodaje Mirosław Greber.

Oznacza to, że w pierwszym półroczu wałbrzyska strefa może zdobyć deklaracje 11 firm na 380 mln zł inwestycji i 730 miejsc pracy. To mało w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy po sześciu miesiącach WSSE miała 23 nowe projekty za 1,8 mld zł i tworzące 3,3 tys. nowych miejsc pracy. Ale taki jest trend: z wyliczeń firmy Deloitte wynika, że w pierwszym kwartale strefy ekonomiczne wydały ponad dwa razy mniej zezwoleń niż w tym samym okresie 2008 r.: 20 wobec 44.

— 11 projektów inwestycyjnych to świetny wynik. Ubiegły rok był po prostu rekordowy, ale w każdym poprzednim pialibyśmy z zachwytu — twierdzi Mirosław Greber.

Niestety, w strefie nie będzie inwestycji ADIF, joint venture firm Bosch i japońskiej Denso, które w ubiegłym tygodniu poinformowały, że rozwiązują spółkę. To miał być projekt za ponad 500 mln zł tworzący 700 miejsc pracy.

— Jednak Bosch na pewno będzie tu realizował indywidualny projekt, choć szczegółów jeszcze nie znam. Ponadto Bosch nie wycofuje się z planowanej wcześniej rozbudowy zakładu układów hamulcowych we Wrocławiu — zapewnia Mirosław Greber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu