Walcownie na sprzedaż. Kto je kupi?

BAW
opublikowano: 20-10-2010, 00:00

Alchemia konsekwentnie rozbudowuje koncern rurowy. Do połowy przyszłego roku grupa się powiększy o kolejne aktywa.

Alchemia konsekwentnie rozbudowuje koncern rurowy. Do połowy przyszłego roku grupa się powiększy o kolejne aktywa.

Przedstawiciele Alchemii od kilku lat mówią o utworzeniu Polskiego Koncernu Rurowego. Na razie jednak idzie to jak po grudzie. Dobrą wiadomością dla spółki jest zawarcie z ISD Huta Częstochowa przedwstępnej umowy sprzedaży Zakładu Produkcji Rur. To pozwoli na umocnienie pozycji Grupy w sektorze stalowym. Produkty z Częstochowy poszerzą ofertę przede wszystkim dla sektora naftowego i gazowego. Złą wiadomością było fiasko transakcji z Max Aicherem w sprawie zakupu jego 20-procentowego pakietu Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem na Opolszczyźnie. Towarzystwo Finansowe Silesia skorzystało z prawa pierwokupu. Ma zapłacić za udziały Niemców 10 mln zł.

TF Silesia, posiadając blisko 90 proc. (10 proc. należy do Alchemii), będzie chciało uzyskać lepszą cenę, tym bardziej, że od lat próbuje walcownię sprzedać. Zapytaliśmy, kto odpowiedział na zaproszenie do rokowań w sprawie kupna Walcowni Rur Silesia i Walcowni Rur Andrzej. Prezes TF Silesia Wojciech Bańkowski zasłonił się tajemnicą.

— Założenia naszej strategii przewidują umacnianie pozycji rynkowej między innymi poprzez akwizycje. O naszym zainteresowaniu WRA informowaliśmy niejednokrotnie. Wszystko jednak zależy od powodzenia rozmów między dotychczasowymi właścicielami walcowni. Celem Alchemii pozostaje budowa koncernu specjalizującego się w produkcji rur bez szwu i ten proces trwa nieprzerwanie od ponad 5 lat — powiedziała prezes Karina Wściubiak-Hankó.

Nieoficjalnie mówi się również o zainteresowaniu ArcelorMittal Poland. Jednak prezes Sanjay Samaddar nie odpowiedział na pytania o walcownię.

Na razie nie wpłynął też żaden wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane