Walczmy z kryzysem, a nie ze sobą nawzajem

Konfederacja Pracodawców Polskich
23-01-2009, 00:00

Sejmowe komisje rozpatrzyły rządowy dokument "Raport o pomocy publicznej w Polsce, udzielonej przedsiębiorcom w 2007 roku". Przedstawiona w raporcie struktura wydatków budzi zadowolenie, głównie ze względu na ich ukierunkowanie oraz formy pomocy. Dominowały dotacje i zwolnienia podatkowe, a ich udział w ogólnej wartości pomocy od kilka lat utrzymuje się na stałym poziomie, powyżej 90 proc. Warto również podkreślić, że począwszy od roku 2005 zdecydowana większość pomocy publicznej udzielana jest w aktywnych formach, a coraz mniej w formie uszczuplania wpływów do budżetu.

W warunkach kryzysu, najpilniejszym do rozwiązania problemem przedsiębiorców jest brak dostępu do kapitału i jego konsekwencje — wymuszone przestoje, zwolnienia pracowników oraz brak inwestycji. Sytuacja zobowiązuje państwo do likwidacji zbędnych przepisów, które utrudniają przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Dotychczas rozwój wielu przedsiębiorstw w znacznym stopniu blokowały unijne i krajowe przepisy, które na małe firmy nakładały takie same ciężary administracyjne, jak na 41 tys. europejskich firm dużych.

Pomoc państwa powinna być ukierunkowana tak, aby pozwalała przedsiębiorcom ze wszystkich sektorów przezwyciężać obecne trudności, nie pogarszając sytuacji innych firm — zgodnie z dobrą zasadą sformułowaną w tytule.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Walczmy z kryzysem, a nie ze sobą nawzajem