Waldemar Siwak żąda kolejnej kary dla Zarządu Stomilu Olsztyn

Paweł Kubisiak
opublikowano: 11-04-2001, 17:54

Waldemar Siwak, przedstawiciel akcjonariuszy mniejszościowych w Radzie Nadzorczej Stomilu Olsztyn złożył w czwartek do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o ukaranie karą po 20 tys. zł członków zarządu Spółki. Wcześniej sąd nałożył karę na prezesa spółki za nieprzekazywanie informacji członkom RN w wysokości 10 tys. zł.

Wniosek złożony został w związku z niedopuszczeniem Siwaka do pełnienia obowiązków członka RN i odmową złożenia wyjaśnień przez zarząd spółki. Sprzyjający francuskiemu koncernowi zarząd żądał od Siwaka składania oświadczeń o poufności i nieprowadzeniu działalności konkurencyjnej odmawiając jednocześnie prawa do informacji i w konsekwencji wykonywania czynności członka RN. Siwak nie podpisał klauzuli poufności, gdyż nie mógłby przekazywać informacji uzyskanych w spółce akcjonariuszom, których reprezentuje.

W ten sposób nasila się konflikt pomiędzy akcjonariuszami mniejszościowymi, a francuskim koncernem oponiarskim Michelin, który ma 59 procent akcji spółki i jest głównym akcjonariuszem Stomilu Olsztyn.

Waldemar Siwak został powołany do rady olsztyńskiej spółki przez inwestorów finansowych, wśród których znajdują się m. in. DWS Investment, OFE PZU, Fleming Asset Management, OFE AIG, OFE DOM, Pekao Alliance TFI oraz Pioneer PPTFI. Akcjonariusze mniejszościowi zarzucają Francuzom m.in. ukrywanie sytuacji finansowej spółki oraz stosowanie cen transferowych, na których tracić miał olsztyński producent opon.

Pod koniec marca NSA potwierdził zarzuty o stosowaniu cen transferowych, a na poszanowanie praw mniejszościowych udziałowców Stomilu zwrócił uwagę Jacek Socha, przewodniczący KPWiG.

Z drugiej strony Michelin oskarżył o zniesławienie inwestorów finansowych Stomilu Olsztyn. W opublikowanym w sobotę komunikacie francuska spółka poinformowała, że dwa pozwy w sprawie domniemanego zniesławienia zostały już złożone w sądzie. Michelin poinformował również, że zwrócił się do KPWiG w sprawie zbadania okoliczności „anormalnych”, jego zdaniem, zmian kursów Stomilu, które miały ostatnio wystąpić.

Paweł Kubisiak

P.Kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waldemar Siwak żąda kolejnej kary dla Zarządu Stomilu Olsztyn