Walka ze smogiem: konkretne propozycje i dotacje

Materiał partnera
opublikowano: 07-09-2017, 22:00

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

Najlepsze efekty poprawy jakości powietrza można osiągnąć poprzez przeprowadzenie ogólnokrajowej, kompleksowej modernizacji budynków mieszkalnych — zgodnie przekonywali uczestnicy panelu dyskusyjnego „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?”. Z przedstawionych przez firmę Danfoss Poland danych wynika, że jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), negatywnie wpływając na zdrowie i jakość życia Polaków. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency — EEA) 79 do 86 proc. mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażonych na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza. Przypomniano również, że w tym roku smog stał się bardzo głośnym tematem debaty publicznej w Polsce, gdy zimą media w całym kraju informowały o przekroczeniach dopuszczalnych stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu. W wielu miejscowościach ogłaszano alarmy smogowe, a szkoły i przedszkola otrzymywały wytyczne, aby nie wychodzić z dziećmi na spacery. Powołując się na oficjalne dane posłanka Beata Małecka-Libera (PO) przypomniała o ponad 48 tys. przedwczesnych zgonach w Polsce rocznie, spowodowanych złą jakością powietrza. Poinformowała, że w pierwszym półroczu 2017 odnotowano w Polsce ponad 14 tys. zgonów więcej niż średnio w ostatnich latach. Według niej może to potwierdzać bardzo niepokojącą tendencję, która może być ściśle związna ze smogiem.

Do rozwiązania problemu zanieczyszczeń powietrzatrzeba podchodzić wielowątkowo. Sama wymiana pieców na nowoczesnenie wystarczy. Potrzebne jest współdziałanie biznesu, nauki i polityki — togłówny wniosek z dyskusji „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?”.
Zobacz więcej

POTRZEBNA WSPÓŁPRACA:

Do rozwiązania problemu zanieczyszczeń powietrzatrzeba podchodzić wielowątkowo. Sama wymiana pieców na nowoczesnenie wystarczy. Potrzebne jest współdziałanie biznesu, nauki i polityki — togłówny wniosek z dyskusji „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?”. ARC

— Oczywiście rodzi to pytania o przyczyny, co będziemy analizować, ale niewątpliwie jedną z przyczyn jest zeszła zima, niestety ze smogiem w tle — mówiła Beata Małecka-Libera. Zwróciła uwagę, że smog jest efektem zanieczyszczenia powietrza pyłami oraz toksycznymi substancjami w nich zawartymi, które — jak powiedziała — wnikają poprzez układ krwionośny i doprowadzają do schorzeń wszystkich narządów. W rezultacie oprócz zagrożenia dla układu oddechowego i raka płuc Polacy mają coraz częściej schorzenia układu krwionośnego, m.in. zawały serca i udary mózgu. Prezes Danfoss Poland Adam Jędrzejczak przekonywał, że nie można dłużej zwlekać z podjęciem wyzwania,

jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez m.in. kompleksową modernizację budynków mieszkalnych, czyli izolacji „skorupy”, oraz wymianę źródła ciepła i modernizację systemu ogrzewania. Powinno to dotyczyć w pierwszej kolejności domów jednorodzinnych, których jest w Polsce 5 mln. Stanowią 90 proc. wszystkich budynków mieszkalnych, a 70 proc. z nich ma niski i bardzo niski standard energetyczny. Prezes Danfoss Poland przekonywał, że kompleksowe podejście jest najskuteczniejsze, gdyż jako jedyne rozwiązuje problem, eliminując jego przyczynę, którą jest ogrzewanie nieefektywnych energetycznie domów paliwem niskiej jakości, spalanym w emisyjnych kotłach.

Dodał, że wykonanie izolacji bez wprowadzenia regulacji temperatury pomieszczeń prowadzi do efektu otwartego okna i znacznych strat energii, co bezpośrednio wpływa na ilość spalanego paliwa i emisję zanieczyszczeń. Adam Jędrzejczak zwrócił uwagę, że w wielu gminach już uruchomiono fundusze na wymianę źródeł ciepła, ale inwestycja jedynie w wymianę pieca może skutkować wzrostem kosztów ogrzewania. Jednak dzięki dodaniu funkcji regulacji temperatury można uniknąć efektu droższego paliwa. — Wyobraźmy sobie typowy dom ogrzewany kotłem węglowym, który zastępujemy piecem gazowym. Nie ma wątpliwości, że roczny koszt ogrzewania wzrośnie. A wystarczy dodatkowo przeprowadzić modernizację systemu grzewczego, wprowadzając regulację, aby zmniejszyć rachunki średnio o 30 proc. Dzięki tej dodatkowej inwestycji możliwy będzie kilkuletni zwrot poniesionych wydatków — powiedział prezes Danfoss Poland. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński poinformował, że w ostatnich trzech latach wymieniono w mieście prawie 500 pieców i pokazał dokumenty przedstawiające proces podejmowania decyzji w tej sprawie — uchwały samorządu i umowy z mieszkańcami.

— Do Krynicy przywiozłem przede wszystkim optymizm i wiarę w to, że jak ludzie posłuchają, jak to jest trujące, to masowo przystępują do wymiany pieców — powiedział burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Przyznał, że władze miasta nie nadążają z wypłacaniem dotacji na ten cel wszystkim zainteresowanym. W 2017 r. Grodzisk Mazowiecki dofinansował już wymianę pieców w 150 domach jednorodzinnych. Średnio jest to 4,5 tys. zł, a maksymalnie 6 tys. zł. Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przypomniał, że od 1 września 2017 r. obowiązuje w woj. śląskim uchwała antysmogowa, zakazująca spalania paliw złej jakości, mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Uchwała wprowadza też nakaz wymiany starych kotłów w ciągu 10 lat na mniej emisyjne oraz wprowadza darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi, gdy normy pyłów zostaną przekroczone.

— Zdajemy sobie sprawę, że to będzie potężny wysiłek finansowy zarówno dla budżetów domowych, jak i samorządów gmin czy województwa. Mamy 700 tys. kotłów do wymiany, a kosztuje to pięć budżetów wojewódzkich. Nie poddajemy się jednak, nie liczymy pieniędzy. Wiem, że trzeba to zrobić, bo chodzi o nasze życie i zdrowie, żebyśmy żyli dłużej. W województwie śląskim żyjemy krócej o około roku i częściej zapadamy na choroby wynikające z zanieczyszczonego powietrza — powiedział Wojciech Saługa. Śląsk jest drugim regionem w Polsce, który wprowadził taką uchwałę, po Małopolsce, gdzie obowiązuje ona od stycznia 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu