Wall Street czeka na efekty posiedzenia Fed

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 07-03-2006, 22:08

Amerykańskie parkiety wyraźnie obawiają się podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu amerykańskiego Fedu, kierowanego od marca przez Bena Bernanke (na zdjęciu). Świadczą o tym najlepiej zachowawcze postawy inwestorów na Wall Street. I choć Dow Jones skutecznie odrobił straty z początku sesji, to takich szans nie miał rynek Nasdaq.

Amerykańskie parkiety wyraźnie obawiają się podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu amerykańskiego Fedu, kierowanego od marca przez Bena Bernanke (na zdjęciu). Świadczą o tym najlepiej zachowawcze postawy inwestorów na Wall Street. I choć Dow Jones skutecznie odrobił straty z początku sesji, to takich szans nie miał rynek Nasdaq. Spółki technologiczne poddały się przecenie, gdyż Texas Instruments opublikował gorsze od oczekiwań prognozy zysków. W dół poszedł też sektor paliwowy, któremu coraz mocniej szkodzi spadająca cena ropy naftowej.

Texas Instruments, największy producent chipów do telefonów komórkowych opublikował we wtorek nowe prognozy rocznych wyników. Spółka podniosła dolną granicę przewidywanych zysków, lecz rynek zareagował przeceną, gdyż oczekiwania były nieco wyższe. Kurs akcji Texas Instruments spadł o ponad 3 proc. i pociągnął za sobą sektor półprzewodnikowy. Akcje Intela, największego producenta półprzewodników straciły ponad 1 proc., a jego rywal, Advanced Micro Devices potaniał o 2,5 proc.

Nie najlepiej wiodło się spółkom paliwowym. W oczekiwaniu na efekty posiedzenia OPEC ceny baryłki ropy naftowej spadły na amerykańskim rynku o 91 centów do 31,5 dolara. W efekcie wycena akcji największego koncernu paliwowego Exxon Mobil zmalała o 0,4 proc. Nastrojom w sektorze paliwowym nie służy tez strajk pracowników ekwadorskiego przemysłu naftowego, którzy zajęli szyby naftowe, ograniczając znacząco wydobycie w tym kraju.

W niełasce znalazły się również spółki telekomunikacyjne, które w poniedziałek cieszyły się dużym popytem po zapowiedzi megafuzji w sektorze. Po obniżeniu rekomendacji przez Citigroup, część wczorajszych zysków oddał przejmowany przez AT&T koncern BellSouth.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane