Wall Street lekko zwyżkuje, nerwowo na Nasdaq

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 10-03-2005, 16:25

Wbrew oczekiwaniom analityków, otwarcie notowań na amerykańskich giełdach stało pod znakiem niewielkich wzrostów. Bardziej nerwowo jest na rynku spółek technologicznych, którego indeks zdążył zaliczyć spadek pod kreskę.

Wbrew oczekiwaniom analityków, otwarcie notowań na amerykańskich giełdach stało pod znakiem niewielkich wzrostów. Bardziej nerwowo jest na rynku spółek technologicznych, którego indeks zdążył zaliczyć spadek pod kreskę.

Słabsze od prognozowanych przez ekonomistów dane dotarły z rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek wzrosła w minionym tygodniu do 327 tys. podczas gdy zakładano utrzymanie poprzedniego poziomu 310 tys. Wzrosła również liczba osób ponownie zwracających się o zasiłek.

Graczy uspokoiła nieco stabilizacja na rynku ropy, gdzie po środowych rekordach ceny nieznacznie spadły. Pociągnęło to za sobą korektę wyceny jedynego przedstawiciela branży paliwowej w średniej Dow Jones, Exxon Mobila. Spadek kursu nie jest jednak zbyt duży i sięga jedynie około pół procenta.

Zniżkują też kwotowania Intela, największego na świecie producenta mikroprocesorów. To odpowiedź inwestorów na mającą nastąpić po sesji aktualizację prognozy finansowej. Oczekiwania są mieszane. Z jednej strony spółka już wcześniej zapowiadała, że dwa pierwsze miesiące roku pozwalają na optymizm, jednak z drugiej, analitycy twierdzą, że jej przychody rozminą się z prognozą, bo spółka zawyżyła wartość zamówień na tanie procesory. Na dwoje babka więc wróżyła.

W kręgu zainteresowań graczy znalazły się też papiery linii lotniczych Delta Air Lines. Niestety, spółka nie miała zbyt dobrych wiadomości. W komunikacie podała, że oczekuje pokaźnej straty w bieżącym roku. Wpływ na to ma mieć mniejsza liczba pasażerów oraz rekordowo wysokie ceny paliw. Delikatnie mówiąc – nic nowego w tej branży. Kurs akcji Delty pikuje o blisko 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane