Wall Street patrzy na ceny ropy, wyniki kwartalne i dane z rynku pracy

07-10-2004, 22:23

Czwartkowe notowania na Wall Street zakończyły się niewielkim spadkiem indeksów. Na rynku wyraźnie widać obawy o ekonomiczne skutki wysokich cen ropy, które w piątek osiągnęły rekordowy poziom 53 dolarów za baryłkę. Dodatkowo do podejmowania decyzji inwestycyjnych nie zachęcało oczekiwanie na piątkowy raport z rynku pracy i startująca kolejna tura raportów kwartalnych. Na zamknięciu Dow Jones i Nasdaq straciły po 1,1 proc., a Standard & Poor's 500 potaniał o 1 proc.

Dane z rynku pracy okazały się lepsze niż oczekiwano. Liczba tzw. nowych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 325 tys. Inwestorzy czekają jednak na ostatni przed wyborami miesięczny raport o rynku pracy, który zostanie przedstawiony przed piątkową sesją. Ekonomiści prognozują, że amerykańska gospodarka dodała we wrześniu 150 tys. nowych miejsc pracy.

Negatywny wpływ na przebieg sesji wywarły spółki farmaceutyczne - akcje Pfizer potaniały o 3,8 proc., Merck o 2,1 proc., a Johnson & Johnson o 3,1 proc. Inwestorzy obawiają się, że branża farmaceutyczna może odczuć negatywne skutki niedawnego wycofania leku na artretyzm Vioxx przez koncern Merck. Oliwy do ognia dodał farmaceutyczny magazyn New England Journal of Medicine, wyrażając obawy o bezpieczeństwo nowych leków na artretyzm oraz procedurę dopuszczania leków do obrotu przez amerykańskie władze. W efekcie gracze zaczęli spekulować o możliwym zaostrzeniu procedur dopuszczeniowych.

Dużym rozczarowaniem okazały się wiadomości o wrześniowej sprzedaży Wal-Mart, największej na świecie sieci supermarkerów. Wzrosła ona o 2,4 proc. Tymczasem w minionej dekadzie średni wzrost miesięcznej sprzedaży wynosił 6 proc. Akcje spółki nieznacznie potaniały.

Prawie bez zmian zakończyła sesję Alcoa. Po czwartkowej sesji największy na świecie producent aluminium jako pierwszy opublikuje wyniki za trzeci kwartał. Potaniały natomiast akcje General Electric, która poda swoje wyniki w piątek.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wall Street patrzy na ceny ropy, wyniki kwartalne i dane z rynku pracy