Wall Street pod kreską, high tech kusiło inwestorów

WST
08-02-2008, 22:11

Ostatnia sesja tygodnia na amerykańskich parkietach była równie nerwowa, jak i kilka wcześniejszych. Indeksy poddawały się wahaniom. O ile w pierwszej części sesji lepiej zachowywały się tradycyjne blue chipy, o tyle w kolejnych godzinach relatywnie lepsze nastroje panowały w  segmencie spółek technologicznych.

Ostatecznie wskaźnik Dow Jones stracił 0,53proc., z kolei Nasdaq Composite zyskał 0,52 proc. W skali całego tygodnia DJ zmniejszył swoją wartość o 4,4 proc., Nasdaq o 4,5 proc., zaś S&P500 o 4,6 proc.

Powodem nerwowości rynku były między innymi dane makro. Indeks nastrojów amerykańskich konsumentów opadł na początku tego miesiąca do najniższego poziomu od 2002 r. Wyniósł 48,5 pkt, co jest wartością poniżej bariery oddzielającej recesję od rozwoju.

O problemach gospodarki może też świadczyć silny wzrost zapasów hurtowników. Zamiast prognozowanej przez analityków dynamiki 0,3 proc. zwiększyły się one o 1,1 proc. w grudniu.

Na parkietach ponownie wzmogły się obawy o kondycję segmentu kredytowego. Pojawiły się spekulacje, że instytucje finansowe będą zmuszone dokonać kolejne wielomiliardowe odpisy. Znów nieciekawie było w sektorze spółek specjalizujących się w gwarancjach dla papierów dłużnych. Pod koniec dnia spadała nawet wycena akcji MBIA, największego na świecie ubezpieczyciela obligacji, który w celu utrzymania ratingów AAA podniósł kapitał sprzedając akcje za niemal 1 mld USD.

Dosyć popularne były natomiast udziały firm high tech. W prestiżowej średniej Dow Jones dobrze zachowywały się papiery Microsoftu i Intela. Do łask inwestorów powróciły też akcje Apple.

Cieszyć się mogli akcjonariusze Amazon.com. Lider wśród internetowych detalistów ogłosił zweryfikowany plan odkupienia z giełdy akcji o wartości co najmniej 1 mld USD zwiększając wcześniejszy program o 500 mln, który miał ruszyć w kwietniu.

Na wartości zyskiwały papiery sieci restauracyjnej McDonalds. Przychody w placówkach działających na rynku od przynajmniej 13 miesięcy zwiększyły się w styczniu o 5,7 proc. wspierane przez popyt w Europie i Azji.

 

 

Z kolei podwyższenie rekomendacji do poziomu „przeważaj” przez analityków Bear Stearns pozytywnie przełożyło się na kwotowania koncernu Coca Cola, największego na świecie producenta napojów bezalkoholowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wall Street pod kreską, high tech kusiło inwestorów