Wall Street: spadki indeksów i obrotów

MD
opublikowano: 31-08-2009, 22:47

Na zamknięciu Dow Jones tracił 0,5 proc. W  sierpniu zyskał 3,5 proc. S&P500 spadł w poniedziałek o 0,8 proc., ale zaliczył szósty z rzędu miesięczny wzrost, tym razem o 3,3 proc.  Nasdaq kończył sesję 1,0 proc. spadkiem. W sierpniu zyskał 1,5 proc.

Szanse na wzrosty w poniedziałek były niewielkie. Wiadomość o wzroście Chicago PMI do 50 pkt., co oznacza iż wskaźnik aktywności przemysłu wytwórczego regionu Chicago wyszedł z obszaru recesji, nie poprawiła nastrojów. Prawie 7 proc. spadek na giełdzie w Szanghaju właściwie przesądzał sprawę. Za pozbywaniem się akcji przemawiało także zbliżanie się września, najgorszego historycznie miesiąca dla S&P500 od 80 lat. Dodatkowo handel toczył się przy znacznie niższym wolumenie wymiany. Dla spółek z indeksu S&P500 wynosił on 4,26 mld akcji, a średnia dla ubiegłego tygodnia to 5,7 mld akcji. W przypadku Nasdaq wolumen spadł jeszcze mocniej, z 2,1 mld akcji do zaledwie 710 mln. Ten tydzień kończy się tzw. długim weekendem (7 września to Dzień Pracy w USA). Wielu ludzi pracujących na Wall Street poszła lub pójdzie w tym tygodniu na urlop, aby z tego skorzystać.

Żadna z dziewięciu głównych grup spółek nie kończyła poniedziałkowego handlu wzrostem. Najmniej straciły spółki ochrony zdrowia (0,2 proc.) i producenci dóbr konsumpcyjnych (0,6 proc.). Najmocniej spółki surowcowe (2,2 proc.) i producenci dóbr przemysłowych (1,4 proc.).

W skali miesiąca najlepiej wypadły spółki finansowe, które zyskały 8,2 proc., i producenci dóbr przemysłowych (5,2 proc.). Najsłabiej wypadły w sierpniu spółki surowcowe, które straciły 0,6 proc., oraz użyteczności publicznej, które nie straciły, ale też nie zyskały.

Najmocniej przecenioną w poniedziałek spółką wchodzącą w skład S&P500 było AIG. Jego kurs spadał na zamknięciu o 9,7 proc. W ubiegłym tygodniu i całym sierpniu akcje lidera amerykańskiego rynku ubezpieczeniowego były mocno handlowane, choć w opinii analityków, czysto spekulacyjnie. W skali miesiąca kurs AIG wzrósł o ponad 280 proc. z czego o ponad 50 proc. w ubiegłym tygodniu. Inna ulubiona przez spekulantów spółka, Citigroup, taniała w poniedziałek o 4,4 proc., co pozwoliło jej wejść do 10. najmocniej taniejących spółek wchodzących w skład S&P500.

W poniedziałek pojawiły się informacje o dużych transakcjach przejęć. Baker Hughes, producent wyposażenia wiertniczego dla branży naftowej, zdecydował się na przejęcie BJ Services za 5,5 mld USD akcjami i gotówką. Zapłacił za to 9,5 proc. spadkiem kursu, drugim pod względem wielkości wśród spółek z S&P500. Podobnie, choć łagodniej, rynek potraktował Walt Disney Co. Koncern medialny zdecydował się na przejęcie za 4 mld USD spółki Marvel Entertainment, jednego z największych wydawców komiksów. Reakcją rynku była prawie 3 proc. przecena akcji Disney'a, co było trzecim pod względem wielkości spadkiem wśród blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. Tylko jeden z nich zakończył poniedziałkową sesję wzrostem. Akcje Kraft Foods drożały na zamknięciu o symboliczne 0,04 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wall Street: spadki indeksów i obrotów