Wall Street zbiera siły przed atakiem na nowe rekordy

Przemek Barankiewicz
02-12-2003, 22:05

We wtorek amerykańskie indeksy nieznacznie oddaliły się od wielomiesięcznych szczytów. Gracze uznali to jednak za zwykłą realizacją zysków. Większość z nich uważa, że już w piątek, po następnych dobrych danych makro, Dow Jones spróbuje zaatakować 10 000 punktów, a Nasdaq Composite 2000 punktów.

Ostatni raz główne indeksy znajdowały się powyżej tych poziomów odpowiednio w maju i styczniu 2002 r. W obliczu ostatnich sygnałów potwierdzających ożywienie największej gospodarki świata bariery te mogą paść bardzo szybko. Okazja nadarza się już w piątek, gdy poznamy dane o listopadowym bezrobociu. Wtorkowe informacje firmy Challenger, Gray & Christmas potwierdzają wprawdzie, że liczba zwolnień w listopadzie była nadal znaczna, ale aż o 42 proc. niższa niż miesiąc wcześniej.

Nadal słabe są akcje Walta Disneya, którego opuściło dwóch członków zarządu apelując do prezesa Michaela Eisnera o rezygnację.

Spadał kurs Forda, a rósł konkurencyjnego General Motors. Pierwszy z koncernów rozczarował listopadową sprzedażą, bo dawał wysokie rabaty. Pozytywnie zaskoczyła za to sprzedaż większego General Motors.

Ciągle dobre nastroje utrzymują się w branży półprzewodników. Intel, jej lider, zyskiwał po wysypie pozytywnych rekomendacji. Sporządzili je m.in. analitycy UBS, Merrill Lynch i Thomas Weisel.

Z ostrożnością rynku spotkał się plan restrukturyzacji PepsiCo. Producent napojów stracił 1 proc. po informacji o zwolnieniu 750 pracowników i reorganizacji operacji na całym świecie. Pierwszym efektem zmian będą jednak wyższe koszty w IV kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wall Street zbiera siły przed atakiem na nowe rekordy