Wall Street znów mocno spadała

WST
30-10-2009, 21:10

W skali tygodnia indeksy straciły odpowiednio DJ 2,6 proc. S&P500 4,0 proc., Nasdaq 5,0 proc., zaś w skali miesiąca DJ praktycznie nie zmienił swojej wartości, S&P stracił 1,2 proc. a Nasdaq opadł o 3,6 proc.

Na parkiety dotarły kolejne dane makro. Wydźwięk części z nich nie był już tak optymistyczny jak informacja o dynamice wzrostu gospodarczego. Wydatki amerykańskich konsumentów spadły o 0,5 proc. we wrześniu, i choć pokryły się z prognozą ekonomistów, potwierdziły niekorzystną zmianę w stosunku do sierpnia (wzrost o 1,4 proc.). Na niezmienionym poziomie pozostały z kolei przychody.

Pozytywnie zaskoczył natomiast indeks Chicago PMI. W październiku ten miernik podskoczył z 46,1 do 54,2 pkt., wychodząc ponad granicę (50 pkt.). umownie oddzielającą rozwój od recesji. Przebił też oczekiwania analityków (49,0 pkt.).

Pewnym rozczarowaniem, biorąc pod uwagę nastroje handlujących okazała się z kolei prezentacja wskaźnika nastrojów konsumentów. Był on na koniec października nieco lepszy od prognoz analityków 70,6 pkt wobec 70,0 pkt,, ale mimo wszystko to spadek z 73,5 pkt we wrześniu. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu z pierwszą połową października indeks wzrósł z 69,4 pkt.

Po danych o spadku wydatków zniżkowały notowania walorów spółek uzależnionych od konsumentów. Wśród przegranych znaleźli się tacy tuzowie jak choćby DuPont, Home Depot czy American Express.

Silna podaż towarzyszyła wymianie akcji MetLife. Największy w Stanach Zjednoczonych ubezpieczyciel w trzecim kwartale stracił 620 mln USD (79 centów na akcję). Obniżyły się również przychody. To już trzeci z rzędu ujemny kwartalny wynik w wydaniu giganta.

Na wartości traciły spółki reprezentujące sektor surowcowy. Pod kreską handlowano m.in. walorami Exxon Mobil i Freeport MCMoRan Copper & Gold. To pokłosie spadku notowań ropy, złota i miedzi.

Na tle spadającego rynku bardzo dobrze zaprezentowały się papiery Las Vegas Sands. Aprecjacja momentami przekraczała ponad 6 proc. Operator kasyn należący do miliardera Sheldona Adelsona poinformował o odrodzeniu się popytu na świadczone przez spółkę usługi.

Z kolei pierwszy po sześciu kwartałach spadków zysk wspomógł kurs akcji Genworth Financial, ubezpieczyciela na życie i gwaranta pożyczek hipotecznych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wall Street znów mocno spadała