Wall Street znów z nadziejami na wzrosty

WST
14-06-2011, 16:09

Po raczej patowym (ocenianym co najwyżej jako obronę przed spadkiem) zakończeniu poniedziałkowych notowań na Wall Street, dzisiejszy handel na rynku kasowym ruszył w zielonych rejonach. Indeksy rozpoczęły sesję od wzrostów, co jednak wcale nie przesądza czy dobre humory będą inwestorom dopisywać również po ostatnim dzwonku. Szczególnie, że o 20.30 polskiego czasu przemawiał będzie Ben Bernanke, szef Fed. A to persona na która ma ogromny wpływ na zachowanie inwestorów na całym świecie.

Przed sesją poznaliśmy najnowsze dane makro. Sprzedaż detaliczna w maju spadła o 0,2 proc. co okazało się niższą dynamiką niż oczekiwali analitycy. Warto jednak podkreślić, że to jej pierwszy spadek po 10 miesiącach.

Opublikowane też zostały dane o inflacji producenckiej. Wskaźnik PPI wyniósł 0,2 proc. m/m i 7,3 proc. w ujęciu rocznym. Analitycy oczekiwali niższego wzrostu odpowiednio o 0,1 i 6,8 proc. To najwyższy roczny wzrost o września 2008 r. 

Poznaliśmy też nastroje panujące wśród drobnych przedsiębiorców. To o tyle istotne dane, gdyż drobna wytwórczość ma 99 proc. udział wśród wszystkich pracodawców w USA, zaś w ostatnich 17 latach utworzono w niej 65 proc. wszystkich nowych miejsc pracy. Niestety, odczyt okazał się niezbyt optymistyczny. W maju spadł do 90,9 pkt z 91,2 pkt miesiąc wcześniej. To najniższy odczyt od września 2010 r.

Zgodny z oczekiwaniami okazał się z kolei kwietniowy wzrost zapasów niesprzedanych towarów. W porównaniu z marcem zwiększyły się o 0,8 proc.

Od szczytu z 29 kwietnia z amerykańskich giełd odpłynęło ponad 1 bln dolarów, spychając wartość akcji tamtejszych spółek do najniższego poziomu od sierpnia. W tym czasie wskaźnik szerokiego rynku S&P500 stracił ponad 6,8 proc.

Oczy inwestorów przykuwają dzisiaj notowania spółek Apple i Nokia. To wynik ugody do jakiej doszło pomiędzy nimi. W jej rezultacie Amerykanie będą musieli zapłacić Finom sporą kwotę wynikającą m.in. z opłat licencyjnych i patentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street znów z nadziejami na wzrosty