Waller z Fed: stopy mogą wzrosnąć wyżej niż jest to oczekiwane

cnbc.com, MD
opublikowano: 08-02-2023, 20:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Christopher Waller z zarządu Fed ostrzegł, że walka z inflacją nie jest skończona i stopy procentowe mogą wzrosnąć w USA wyżej niż jest to oczekiwane, informuje CNBC.

Podczas wystąpienia na konferencji branży rolniczej Waller mówił, że niedawny raport o rynku pracy w styczniu wskazuje na bardzo duży popyt na pracowników, co może zwiększyć wydatki konsumpcyjne i utrzymać presję wzrostową na ceny. W związku z tym Fed musi utrzymać dotychczasowy plan działania, którego skutkiem było osiem podwyżek stóp od marca ubiegłego roku, uważa Waller. Gubernator Fed zauważył, że dotychczasowe wysiłki banku centralnego przyniosły skutki, ale trzeba je kontynuować.

Christopher Waller, fot. Bloomberg
Christopher Waller, fot. Bloomberg

- To może być długa walka, z wyższymi stopami przez dłuższy czas niż niektórzy obecnie oczekują – powiedział Waller.

Podkreślił, że inflacja wciąż jest za wysoka. Przyznał, że choć dane o wynagrodzeniach zmieniają się we właściwym kierunku, to wciąż nie na tyle, aby skłonić Fed do obniżki stóp.

- Niektórzy wierzą, że inflacja szybko spadnie w tym roku. Bardzo byśmy tego chcieli. Ale nie widzę sygnałów takiego szybkiego spadku w danych ekonomicznych i jestem przygotowany do długiej walki, aby sprowadzić inflację do naszego celu – powiedział Waller.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane