Waloryzacja komplikuje plan

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 14-01-2004, 00:00

W tym roku nie uda się ograniczyć o 1,35 mld zł wydatków na waloryzację emerytur i rent. To poważny cios dla planu Hausnera.

Dziś kończy się publiczna debata nad planem racjonalizacji wydatków społecznych przygotowanym przez wicepremiera Jerzego Hausnera. Wiadomo już, których z zaproponowanych zmian nie uda się wprowadzić.

Najpoważniejszym odstępstwem będzie pozostawienie waloryzacji emerytur i rent. Rezygnacja z tego zabiegu miała przynieść ograniczenie wydatków o 1,35 mld zł. To lwia część przewidywanych na ten rok 2,1 mld zł oszczędności.

— Opinie prawne wskazały, że rezygnacja z waloryzacji w tym roku byłaby niezgodna z konstytucją — mówi Jerzy Hausner.

W codziennym komentarzu analitycy Citibanku twierdzili, że odrzucenie zmian burzy jeden z filarów planu Hausnera.

— Nie wycofuję się jednak ze zmian w waloryzacji. Nastąpią one jednak później — zapewnia Jerzy Hausner.

Dodał, że utracone w ten sposób oszczędności trzeba będzie wypracować w inny sposób.

Podczas podsumowania prac zespołów eksperckich wicepremier cieszył się, że większość propozycji rządu zyskała uznanie ich członków. Nie zgodzono się jednak na likwidację PFRON, choć uznano potrzebę jego reformy. Eksperci zaproponowali też przesunięcie momentu zrównania wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet z roku 2010 na 2014. Sprzeciwili się także weryfikacji rent tych osób, które korzystają ze świadczeń już długi czas. Jerzy Hausner nie wykluczył, że uwzględni sugestie ekspertów.

— Mam nadzieję, że parlament powoła komisję nadzwyczajną dla ustaw wprowadzających zaproponowany przez mnie plan. Oby wszystkie zostały przyjęte jeszcze w tym roku — mówi wicepremier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waloryzacja komplikuje plan