Waluta Indonezji najsłabsza od kryzysu azjatyckiego w 1998 roku

opublikowano: 31-08-2018, 07:51

Doniesienia o problemach Argentyny i Turcji zaczęły negatywnie wpływać na waluty innych gospodarek wschodzących. Indonezyjska rupia osłabła do poziomu sprzed 20 lat, co spowodowało interwencję banku centralnego.

Rupia osłabła do 14750 za dolara. Ostatni raz była tak słaba podczas kryzysu azjatyckiego w 1998 roku. Rentowność benchmarkowych obligacji Indonezji wzrosła o 10 pkt. bazowych i jest najwyższa od 2016 roku.

Notowania USDIDR od 1998 roku
Zobacz więcej

Notowania USDIDR od 1998 roku

- Słabość rupii w porównaniu z innymi rynkami wschodzącymi wynika ze słabej pozycji płatności zewnętrznych Indonezji, szczególnie deficytu obrotów bieżących - tłumaczy Prakash Sakpal, ekonomista ING Groep w Singapurze. – Sytuacja obecnie różni się jednak znacznie od tej sprzed 20 lat kiedy kryzys miał swoje źródło w Azji i wiarygodność kredytowa rupii była dużo słabsza – dodał.    

Inwestorzy pozbywają się ostatnio aktywów krajów o dużych deficytach obrotów bieżących. Mocno słabły w ostatnim czasie waluty Turcji i Argentyny. Pod presją podaży znalazły się także Indonezja i Indie. Bank centralny pierwszego z tych krajów od połowy maja już czterokrotnie podwyższał stopy procentowe. Bank of America Merrill Lynch uważa, że ostatnia przecena skłoni go do kolejnej podwyżki. Na razie bank centralny Indonezji zdecydował się na interwencję na rynku walutowym i obligacji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu