Waluta USA stacza się po równi pochyłej

RB, Reuters
opublikowano: 19-04-2007, 00:00

Amerykańska waluta osiągnęła najniższą wartość od dwóch lat. Analitycy uważają, że rekordów będzie więcej.

Amerykańska waluta osiągnęła najniższą wartość od dwóch lat. Analitycy uważają, że rekordów będzie więcej.

W środę amerykańska waluta spadła do 1,3603 za EUR. Jest to największy spadek od końca grudnia 2004 r. Dolarowi już niedużo brakuje do najniższego poziomu 1,3666 za EUR.

Spadek spowodowany jest presją, pod jaką znalazł się dolar z powodu oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w USA. Pojawiają się spekulacje, że słaby wzrost inflacji spowoduje, iż inwestorzy zaczną szukać nowych, atrakcyjniejszych miejsc do inwestowania, natomiast rynki liczą się z dalszym zaostrzeniem polityki monetarnej w wielu innych krajach, w tym w strefie euro.

— Myślę, że będziemy bić kolejne rekordy na eurodolarze — powiedział Johan Javeus, analityk walutowy w SEB Merchant Banking.

We wtorek Departament Pracy USA podał, że ceny konsumpcyjne w marcu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, po wzroście poprzednio o 0,4 proc.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,1 proc. wobec 0,2 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI (indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych) wzrośnie miesiąc do miesiąca o 0,6 proc., a CPI bazowy o 0,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu