Waluty: Trend boczny

IDMSA
opublikowano: 25-06-2009, 11:44

Na rynkach utrzymuje się atmosfera marazmu i braku wyraźniejszego kierunku. Korekta spadkowa na indeksach przebiega stosunkowo spokojnie.

Po każdej fali spadkowej następuje próba wzrostów o dość ograniczonym charakterze. Relatywnie słabiej zachowuje się w ostatnim czasie niemiecki indeks DAX, który co prawda wrócił dzisiaj rano powyżej 4800, ale zakres korekty spadkowej wyniósł już blisko 10% od szczytu. Gorsze zachowanie rynku niemieckiego może wynikać z bardziej konserwatywnej polityki monetarnej EBC oraz większego konserwatyzmu fiskalnego rządu niemieckiego. Niemieckie korporacje są tradycyjnie bardziej nastawione na eksport, co zwiększa ich wrażliwość na wahania koniunktury globalnej. Rynek postrzega więc niemieckie akcje, jako bardziej "zlewarowane" z koniunkturą. Indeks DAX powinien być dobrym barometrem nastrojów.

Wczorajsza decyzja oraz komunikat Fedu nie wpłynęły istotnie na rynki. Brak istotnych zmian w komunikacie był zamierzony - Fed balansuje między utrzymywaniem pozytywnego tonu odnośnie gospodarki a ograniczaniem oczekiwań inflacyjnych. Dolar zachowuje się stosunkowo stabilnie, utrzymując się w ostatnich zakresach. Historyczna korelacja eurodolara z giełdami w ostatnich dniach wyraźnie się rozluźniła. Jest to charakterystyczne dla okresu, kiedy dominuje trend boczny na rynkach. Dzisiaj o 11 publikowane będą dane o zamówieniach w przemyśle z eurolandu, dane o dynamice PKB z USA za I kwartał oraz cotygodniowe dane o liczbie nowozarejestrowanych bezrobotnych. Dane nie powinny mieć większego wpływu na rynki.
     

EURPLN

Eurozłoty utrzymuje się w ostatnich zakresach i narazie nie ma przesłanek do silniejszego wybicia. Korekta na giełdach ma dotychczas ograniczony wpływ na notowania złotego. Wczorajsza decyzja RPP o obniżce stóp nie wpłynąła istotnie na notowania. Zmiany stóp procentowych nie mają od dłuższego czasu tak istotnego wpływu na waluty jak w poprzednich okresach. Wydaje się, że silniejszy impuls na złotym pojawi sie gdy rynki globalne będą "przygotowowane" na większy trend. Do tego czasu męczący zakres będzie się utrzymywać.      

EURUSD

Eurodolar od ponad dwóch tygodni pozostaje w obrębie zakresu o szerokości 4 figur (1,3770-1,4170). Techniczna sytuacja jest w krótkim terminie neutralna, aczkolwiek rośnie szansa na próbę przetestowania szczytu w pobliżu 1,4320. Korelacja eurodolara z giełdami wyraźnie spadła w ostatnim czasie i do momentu pojawienia się wyraźniejszego trendu może pozostawać niska. Dzisiejsze dane makro nie powinny mieć większego wpływu na notowania. Oporem pozostaje strefa 1,4130-70, a wsparciem strefa 1,38-1,3840.             

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

GBPUSD

Stabilizacja notowań eurodolara wpływa również na funtdolara, który od blisko 2 tygodni pozostaje w wąskim zakresie 1,62-1,66. Utrzymywanie się notowań funta powyżej 1,62 przez tak długi okres czasu zwiększa ryzyko wybicia górą z zakresu, zgodnie z kierunkiem wcześniejszego trendu (nawet jeśli to wybicie będzie fałszywe). W średnim terminie spodziewamy się osłabienia funta poniżej 1,60 za dolara. Wybicie z wymienionego zakresu powinno być sygnałem do większego ruchu. Taką sytuację techniczną można wykorzystać kupując opcje walutowe na funta.      

USDJPY 

Mimo rozluźnienia korelacji notowań eurodolara z giełdami, korelacja dolarjena z indeksami pozostaje dość wysoka. Eurojen pozostaje w zakresie 132-135 i na tej parze krótkoterminowy kierunek będzie uzależniony w dużym stopniu od kierunku wybicia na eurodolarze. Jutro w nocy publikowane będą dane o inflacji CPI w Japonii, które powinny potwierdzić trendy deflacyjne w gospodarce. Jen powinien w dalszym ciągu być silnie skorelowany z nastrojami na globalnych rynkach finansowych.                            

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane