Czytasz dzięki

Waluty z naszego regionu rosną w siłę

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 23-01-2012, 00:00

WALUTY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Ubiegły tydzień stał pod znakiem poprawy rynkowych nastrojów. Znalazła ona odzwierciedlenie m.in. w zwyżkach na światowych parkietach, zwyżkach cen surowców oraz osłabieniu dolara. Amerykańska waluta straciła w stosunku do walut państw rozwiniętych (indeks dolarowy zniżkował o około 1,5 proc.) i wschodzących. Kurs EUR/USD przebijał linię trendu spadkowego, zeszłotygodniowe szczyty i w czwartek ustawiał maksima na poziomie 1,2990.

Wyraźnie poprawiło się również postrzeganie państw naszego regionu, na które w ostatnich tygodniach negatywnie rzutowała krytyka zmian ustrojowych zachodzących na Węgrzech. W rezultacie waluty państw regionu należały do najmocniejszych w całej grupie emerging markets. Wyraźnie spadały rentowności węgierskiego długu, indeks giełdowy BUX odrabiał straty i zwyżkował o ponad 8 proc. Obok forinta rodzimy złoty był najsilniejszy w grupie walut wschodzących. Po przebiciu linii trendu wzrostowego kurs USD/PLN zniżkował w okolice 3,33 i tym samym w perspektywie tygodnia obniżył się o ponad 4 proc.

Dane, które dotarły z drugiej strony Atlantyku, potwierdziły, że amerykańska gospodarka utrzymuje rozpęd, którego nabrała w ostatnim kwartale 2011 r., lecz na świeczniku znalazły się negocjacje w sprawie restrukturyzacji zadłużenia Grecji. W tym tygodniu szczególną uwagę należy zwrócić na posiedzenie komitetu FOMC, który po raz pierwszy obradował będzie w zmienionym, bardziej gołębim składzie. Co więcej, zmianie na bardziej przejrzysty ulegnie sposób komunikacji z rynkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane