Wandalex zapowiada poprawę wyników...

18-06-2007, 11:56

Inwestorom wyraźnie spodobały się przedstawione przez dostawcę wózków widłowych perspektywy rozwoju działalności operacyjnej. Jednocześnie zarząd firmy stwierdził, że po słabym pierwszym kwartale, w  kolejnych okresach obrachunkowych wyniki finansowe powinny być znacznie lepsze. Właśnie w tym należy upatrywać głównych powodów krótkoterminowego wzrostu wyceny rynkowej.

Obecny poziom wskaźników cena/zysk i cena/wartość księgowa nie plasuje Wandaleksu w grupie spółek szczególnie atrakcyjnych pod względem wyceny. Warto jednak zwrócić uwagę, że po poprawie w trwającym kwartale, relacja cena/zysk spadnie poniżej średniej dla branży. Przedmiot działania Wandaleksu wskazuje, że ma on szansę skorzystać na szybkim wzroście gospodarczym w kraju. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż hurtowa wózków widłowych, regałów magazynowych, przenośników, usługi serwisowe oraz naprawa wózków widłowych. Mimo że na GPW firma sklasyfikowana jest w sektorze handel hurtowy, to wydaje się, że jej działalność należy również rozpatrywać pod kątem zmian w branży logistycznej. W tej dziedzinie w ostatnich latach nastąpił w Polsce szybki rozwój. To wynik wejścia Polski do EU oraz poważnego wzrostu wymiany towarowej.


Wandalex tworzy grupę kapitałową czterech podmiotów produkcyjno-dystrybucyjnych, które mają uzupełniającą ofertę w podstawowym przedmiocie działania. Łącznie grupa oferuje projekty rozwiązań systemów logistycznych. Po ubiegłorocznych wynikach widać, że skorzystała na szybkim wzroście PKB. Poprawiła się rentowność działania. Marżę netto, a szczególnie zwrot na kapitałach, można uznać za satysfakcjonujące akcjonariuszy. Wyższe zyski to także skutek wdrożenia nowych zasad zarządzania oraz rozwoju sieci dystrybucji. Efektem jest propozycja wypłaty dywidendy z ubiegłorocznego zysku, w wysokości 0,10 zł na akcję. Mimo że stopa dywidendy jest symboliczna (poniżej 1 proc.), uznać to należy za potwierdzenie stabilnej sytuacji finansowej firmy.


W pierwszym kwartale grupa zanotowała 10-procentowy wzrost sprzedaży. Towarzyszyło temu znaczące obniżenie zysku. Wywołało korektę notowań i dopiero ostatnie informacje ze spółki o rosnącym portfelu zamówień spowodowały powrót ceny w okolice tegorocznych maksimów. Wynik operacyjny w pierwszym kwartale wyniósł 659 tys. zł, o 47,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadek zysku netto był jeszcze głębszy. Władze Wandaleksu pogorszenie dochodowości tłumaczą m.in. wysokimi nakładami na marketing oraz utworzeniem odpisów na przeterminowane należności w kwocie 511 tys. zł.


Zapowiadana poprawa rezultatów w kolejnych kwartałach ma uzasadnienie w sprzyjających czynnikach zewnętrznych. Chodzi o rosnący popyt na outsourcing usług logistycznych, szybki rozwój rynku magazynowego i wysoki poziom inwestycji zagranicznych w kraju. Dlatego oczekujemy, że wyniki drugiego kwartału będą znacznie lepsze niż w pierwszych trzech miesiącach.

Robert Kurowski
Puls Biznesu wyd. 2371, s. 22

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wandalex zapowiada poprawę wyników...