Wang: To największa bańka w historii

Wang Jianlin, chiński miliarder, który zbił fortunę na rynku nieruchomości, ostrzega obecnie przed bańką spekulacyjną na… rynku nieruchomości.

W wywiadzie dla CNNMoney Wang stwierdził, że od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z nakręcającą się spiralą, która już od dłuższego czasu znalazła się poza kontrolą.

Zobacz więcej

Wang Jianlin MAXPPP/FORUM

To jest „największa bańka spekulacyjna w historii” – powiedział miliarder

„Bańka” stała się bardzo wrażliwym słowem w Chinach, szczególnie po ubiegłorocznym dramatycznym załamaniu na giełdzie, które pozbawiło oszczędności miliony małych inwestorów, wierzących, że Pekin nie pozwoli na tąpnięcie na rynku akcji.

Zdaniem Wanga, obecnie chińskie władze mają podobny ból głowy z rynkiem nieruchomości. Uważa on, że dużym problemem jest fakt, że ceny mieszkań rosną w największych metropoliach takich jak Szanghaj czy Shenzhen albo Pekin, podczas gdy w tysiącach mniejszych miejscowości spadają, gdzie ogromna liczba lokali pozostaje pusta.

Nie widzę dobrego rozwiązania dla tej sprawy. Rząd już podjął liczne działania, w tym ograniczenie akcji kredytowej, ale one nie przynoszą efektów – mówi Wang. 

Według szacunków Capital Economics, na koniec czerwca 2016 r. wartość bezpośrednich kredytów dla sektora nieruchomości wyniosła około 3,6 bln USD.

Wang, który stoi na czele konglomeratu Dalian Wanda Group, opierając się na wyliczeniach Forbesa i Hurun Report jest najbogatszym mieszkańcem Chin. Wartość jego majątku w 2015 r. szacowana była na ponad 44 mld USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wang: To największa bańka w historii