Warchoł: Trudności z bieżącymi płatnościami mogą dotyczyć 2 mln obywateli

PAP
opublikowano: 11-12-2017, 17:41
aktualizacja: 11-12-2017, 17:42

Trudności z bieżącymi płatnościami mogą dotyczyć w naszym kraju 2 mln obywateli - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który otworzył w poniedziałek międzynarodową konferencję naukową o upadłości konsumenckiej.

"Obecny system upadłości konsumenckiej w Polsce trudno uznać za efektywny. Nie daje on odpowiedzi na realne potrzeby społeczne. Trudności z bieżącymi płatnościami mogą dotyczyć w naszym kraju dwóch milionów obywateli, a wartość przeterminowanych długów sięga nawet 50 miliardów złotych" - powiedział Warchoł otwierając w Warszawie konferencję "Efektywność regulacji prawnych dotyczących niewypłacalności osób fizycznych". Dodał, że nowa ustawa ma skutecznie rozwiązywać ten problem.

Tematem debaty są rozwiązania, które powinny zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób nadmiernie zadłużonych - wskazał resort w komunikacie.

"Nasza gospodarka rozwija się dynamicznie, a możliwości finansowe polskich obywateli są coraz większe. Nie oznacza to jednak, że nie występuje problem wykluczenia społecznego, związanego najczęściej z nadmiernym zadłużeniem. Wprost przeciwnie" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceszef resortu sprawiedliwości.

Jak zaznaczył Warchoł, coraz większe oparcie rozwoju gospodarki na kredycie i konsumpcji pociąga za sobą ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia. "Wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami, jak nieustające egzekucje komornicze, ubóstwo, przejście w szarą strefę, trudności zawodowe, problemy zdrowotne i rodzinne. W efekcie tracimy na tym wszyscy" - powiedział.

W dwudniowej debacie, jak zaznaczył resort, eksperci przedstawią modele upadłości konsumenckiej w krajach europejskich i w USA.

Obecny na konferencji dyrektor irlandzkiej Agencji ds. Upadłości Lorcan O’Connor wskazał, że ludzie zasługują na drugą szansę. "Interes obywateli powinien być w centrum prac legislacyjnych nad upadłością konsumencką" – mówił.

Agencja, jak wyjaśniał, powstała po zmodernizowaniu w Irlandii systemu upadłości konsumenckiej. Przyczyną był krach gospodarczy z 2007 r., po którym wielu Irlandczyków straciło pracę i nie było w stanie wyjść z ogromnych długów. Ogólna wartość zadłużenia wynosiła w najgorszym okresie nawet 20 miliardów euro. Nowe prawo umożliwiło między innymi całkowite umorzenie długów osób najbiedniejszych, które korzystały z pomocy społecznej. Wprowadzono również ścieżkę dobrowolnego porozumienia (układu) dłużnika z wierzycielami, na mocy którego część zadłużenia można umorzyć, a cześć podlega spłacie.

Podobne rozwiązania stosowane są w Anglii, Wali i Szkocji. Poza przedstawicielami tych krajów w konferencji biorą również udział eksperci z Finlandii, Czech, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii i USA. Zebrane doświadczenia zostaną wykorzystane w pracach nad przygotowywanym w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem ustawy, która umożliwi w Polsce skuteczną pomoc dla zadłużonych i będzie przełomem w wychodzeniu z niewypłacalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Warchoł: Trudności z bieżącymi płatnościami mogą dotyczyć 2 mln obywateli