Warchoł: wprowadzamy reguły określające co jest lichwiarską pożyczką

PAP
opublikowano: 25-04-2018, 13:08
aktualizacja: 25-04-2018, 13:11

Wprowadzamy jasne reguły tego, co jest lichwiarską pożyczką; jeżeli pożyczka przekroczy ramy opisane w przepisach, będzie to odpowiednio karane, zapowiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Marcin Warchoł
Zobacz więcej

Marcin Warchoł fot. Marek Wiśniewski

"Wprowadzamy jasne reguły tego, co jest lichwiarską pożyczką. Jeżeli tego typu pożyczka przekroczy ramy opisane wyraźnie w przepisach prawa, wówczas zasługuje na miano pożyczki lichwiarskiej i będzie to odpowiednio karane" - powiedział Warchoł.

Ocenił, że firmy oferujące pożyczki na wysoki procent często wykorzystują trudną sytuację materialną zwłaszcza rodzin oraz osób starszych i samotnych.

Jak mówił, tego typu działalność w ostatnich latach przeniosła się "z ulicy do Internetu". "Są to firmy, które działają legalnie na naszym rynku, natomiast w sposób nieadekwatny korzystają z wielu przywilejów lub luk w systemie, który jest dziurawy +jak ser szwajcarski+" - dodał.

Wiceszef MS oświadczył ponadto, że Polacy "mają prawo korzystać z pożyczek na cywilizowanych zasadach". Nowe przepisy, których celem jest walka z pożyczkami na wysoki procent, definiują, które pożyczki mają charakter lichwiarski; od jakiej wysokości kosztów pożyczki zaczyna się lichwa ścigana prawem. Przepisy kończą też z zasadą, która uzależniała karanie lichwiarza od tego, czy wiedział, że osoba biorąca pożyczkę jest "w przymusowym położeniu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Warchoł: wprowadzamy reguły określające co jest lichwiarską pożyczką