Czytasz dzięki

Warmia i Mazury przemeblują cały świat!

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-04-2018, 15:55
aktualizacja: 27-04-2018, 16:02

Warmia i Mazury to nie tylko czyste powietrze i piękne krajobrazy. To także serce polskiego meblarstwa, region o najwyższej koncentracji producentów mebli w Europie.

W zgodzie z naturą

Nową ludność przyciąga w dużej mierze przyroda. Mieszkańcy wielkich miast zmęczeni zgiełkiem i smogiem odkrywają, że można żyć inaczej – oddychać świeżym powietrzem, aktywnie  spędzać  czas, a jednocześnie realizować się zawodowo.

Bo w tym sielankowym krajobrazie prężnie rozwija się m.in. przemysł meblowy budujący markę Warmii i Mazur na całym świecie. Dzięki naturalnym zasobom leśnym (ponad 30% powierzchni województwa) produkcja mebli oraz przemysł drzewny stały się inteligentną specjalizacją regionu. Leśnictwo i pozyskiwanie drewna jest podstawą działalności ponad 1500 podmiotów, co stanowi 7. lokatę wśród innych regionów UE.

W światowej czołówce

Branża meblowa jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi krajowej gospodarki, dzięki czemu nasz kraj jest na 4. miejscu wśród światowych eksporterów mebli. Zakłady meblowe produkujące na Warmii i Mazurach nie tylko przyczyniają się do rozwoju krajowej gospodarki, wypracowując ponad 10% krajowego eksportu, lecz także ich wyroby – meble, są wizytówką polskiego wysokogatunkowego produktu o najwyższych światowych standardach. – Łączą się tu tradycje firm rodzinnych, liderów branży i światowych gigantów –  mówi marszałek województwa Gustaw  Marek  Brzezin. – Meble i wyroby z regionalnego drewna eksportowane są do ponad 60 krajów świata, w tym do: Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, Chin i Japonii.

Europejska potęga

Warmia i Mazury zajmują 3. miejsce w UE w produkcji: arkuszy fornirowanych, sklejek, płyt laminowanych, wiórowych oraz desek. Mogą się pochwalić także 4. lokatą w produkcji pozostałych wyrobów z drewna, korka, słomy i materiałów do wyplatania oraz 8. miejscem w UE w produkcji opakowań drewnianych. Ponieważ coraz więcej firm, zwłaszcza z dużym kapitałem zagranicznym, lokuje swój biznes właśnie na Warmii i Mazurach, należy się spodziewać, że w najbliższym czasie ta tendencja nie tylko się utrzyma, ale jeszcze się umocni.

Ambitne plany

Ministerstwo Rozwoju stworzyło specjalny Program Flagowy Polskie Meble, którego zadaniem jest wzmocnienie globalnej pozycji branży meblowej, celem zaś – wspieranie rozwoju ekologicznego wzornictwa przemysłowego oraz zastosowanie nowoczesnych technologii. Polski Fundusz Rozwoju oferuje również pakiet usług finansowych skierowanych do branży meblarskiej, wspierających handel oraz inwestycje zagraniczne. Te wszystkie działania mają za zadanie umocnienie na świecie wizerunku Polski jako producenta doskonale zaprojektowanych i trwałych mebli.

Dowiedz się więcej:

www.invest.warmia.mazury.pl

fb/warmia i mazury zdrowe zycie czysty zysk

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu