Warmia i Mazury – pyszne jedzenie i czysty zysk

Materiał partnera
opublikowano: 21-06-2018, 14:40
aktualizacja: 21-06-2018, 14:43

Warmia i Mazury co roku zdobywa serca tysięcy turystów. Jak powszechnie wiadomo, do serca najlepiej trafić przez żołądek.

Przepis na udane wakacje

Jak co roku z nadejściem ciepłych dni, rzesze turystów jadą odpocząć na Warmii i Mazurach. Piękne jeziora, klimatyczne lasy i krystalicznie czyste powietrze to gwarancja udanego wypoczynku na łonie natury. Ale przecież nie samym powietrzem człowiek żyje. Po całym dniu spędzonym na dworze warto wrzucić coś na ząb. Od wieków wiadomo, że Warmia i Mazury słyną ze zdrowej regionalnej żywności. Pyszne chleby, zdrowe miody czy aromatyczne wędliny to tylko część przysmaków, których można skosztować podczas wypoczynku w Krainie Tysiąca Jezior. To prawdziwy raj dla smakoszy!

Uznana jakość

Warmińsko-mazurskie to pierwszy region w Polsce, który przystąpił do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, a żywność wysokiej jakości to jedna z inteligentnych specjalizacji regionu. Produkty i miejsca opatrzone towarowym znakiem „Dziedzictwo Kulinarne” są gwarancją produktów spożywczych najwyższej jakości, wyprodukowanych tradycyjnymi metodami, najczęściej z regionalnych surowców. Każde miejsce korzystające z tego znaku musi spełnić wysokie wymagania weryfikowane przez Komisję Europejską – organ przyznający znak. Restauracje, zajazdy i gospodarstwa agroturystyczne oznaczone jako „Dziedzictwo Kulinarne” od lat cieszą się uznaniem wśród turystów i mieszkańców. – Produkcja żywności z lokalnych produktów według ponadstuletnich receptur jest fundamentem naszej kulturowej tożsamości – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Zapraszamy do stołu

Czytać o pysznej regionalnej kuchni to nie to samo, co spróbować. W tym roku na Warmii i Mazurach zaplanowano aż 18 różnych imprez promujących lokalną żywność, m.in.: Festiwal Smaków w Ostródzie, Elbląskie Święto Chleba czy Regionalne Święto Miodu w Ełku. W trakcie tych wydarzeń popularyzowana jest zdrowa żywność, przekazywane tradycyjne sposoby jej wytwarzania, do dziś stosowane w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych i restauracjach. – Kulinarne dziedzictwo regionu to nasza prawdziwa duma. Witamy gości nie tylko chlebem i solą, ale także licznymi regionalnymi przysmakami, nikt nie wyjedzie od nas głodny! – kusi marszałek.

Apetyt na sukces

Produkcja żywności wysokiej jakości jest świetnym pomysłem na biznes. Obecnie na Warmii i Mazurach znajduje się ponad 4000 producentów ekologicznych oraz ponad 44 000 gospodarstw rolnych dostarczających surowce najwyższej jakości. Rozwijają się również usługi na rzecz hodowli zwierząt oraz produkcja maszyn rolniczych. Wsparcie tych wszystkich przedsięwzięć to część strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego do 2025 roku – w której żywność wysokiej jakości została wskazana jako inteligentna specjalizacja. Regionalne produkty spożywcze eksportowane są do smakoszy na całym świecie. – Wszystkich, którzy chcą rozwijać działalność związaną ze zdrową żywnością zapraszamy na Warmię i Mazury. Przekonają się sami, że czeka ich tu zdrowe życie i czysty zysk! – dodaje marszałek Brzezin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Warmia i Mazury – pyszne jedzenie i czysty zysk