Czytasz dzięki

Warmia i Mazury. Wschodząca gwiazda sektora logistyki?

  • Materiał partnera
opublikowano: 21-03-2018, 00:00

Jakie jest pierwsze skojarzenie z Warmią i Mazurami? Idealne miejsce na wypoczynek – piękna przyroda i gościnni mieszkańcy. Każdy, kto tutaj przyjedzie, przekona się jednak, że region jest również doskonałym miejscem do prowadzenia biznesu.

Przestrzeń dla przedsiębiorczych

Polska jest niekwestionowanym liderem rynku magazynowego w Europie. W 2017 r. deweloperzy oddali do użytku w Europie Środkowej 3,7 mln m2 powierzchni magazynowo-logistycznej. Według analityków, nasz kraj ma najbardziej zróżnicowaną ofertę i z tego powodu wiedzie prym. Poza tym w 2017 r. Polska miała trzecią pozycję w całej Europie pod względem liczby wynajmowanych magazynów. Wyprzedzają nas tylko Holandia i Niemcy. W związku z rozwojem infrastruktury coraz częściej nowe inwestycje lokalizowane są już nie w Polsce centralnej czy na Górnym Śląsku. Na znaczeniu zyskują małe i średnie miasta w regionach takich jak Warmia i Mazury, które oferują większą dostępność siły roboczej.

Dziewiczy region

Warmia i Mazury to nie tylko wspaniałe tereny przeznaczone na rekreację i wypoczynek. To również doskonale skomunikowane centrum biznesowe o wysokim potencjale rozwoju i dobrze przygotowane tereny inwestycyjne. Świadczy o tym np. decyzja z ostatnich tygodni jednego z największych graczy rynku handlu elektronicznego na świecie o lokalizacji drugiego w Europie centrum logistycznego właśnie na Warmii i Mazurach. Nowopowstały hub będzie obsługiwał zamówienia z całego kontynentu. – Branża logistyczna podobnie jak cała gospodarka zmaga się z niedoborem rąk do pracy – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. – Budowanie magazynów na Warmii i Mazurach może być remedium na ten problem.

Wszystkie ręce na pokład

Sektor produkcyjny i magazynowy do tej pory mocno wspierał się na pracownikach z Ukrainy. Z powodu otwarcia się rynku niemieckiego pracowników ze Wschodu jest coraz mniej. Dla inwestorów korzystniejsze jest korzystanie z miejscowego potencjału ludzkiego, mieszkającego blisko inwestycji niż sprowadzanie ludzi. Dlatego właśnie Warmia i Mazury oprócz stale poprawiającej się infrastruktury ciągle mają tę przewagę, że prawie 63% mieszkańców jest w wieku produkcyjnym i może się pochwalić ponad 30 tysiącami studentów i 12 tysiącami doskonale wykształconych, znających języki obce absolwentów uczelni wyższych.

Prosta droga do sukcesu

Warmia i Mazury często postrzegane są jako zielona wyspa oderwana od reszty kraju. W rzeczywistości jednak są bardzo dobrze skomunikowanym obszarem. Liczne drogi krajowe oraz ekspresowe: S7 i S51 zapewniają łatwą logistykę oraz wygodne połączenia z najważniejszymi ośrodkami krajowymi. Transport kolejowy również stoi na wysokim poziomie. Warto wspomnieć o powiecie braniewskim, którego potencjał predestynuje go do zostania częścią Belt and Road (Inicjatywa Pasa Szlaku), reaktywacji legendarnego Jedwabnego Szlaku, czyli drogi handlowej z Europy Zachodniej do Chin. Położenie Warmii i Mazur na styku systemów dwóch szerokości torów (1520 i 1435 mm) tworzy nowe możliwości dla rozwoju regionu.

Transport towarów koleją z Chin do Polski jest zdecydowanie szybszy niż statkiem i tańszy niż samolotem. Dlatego zainteresowanie tym środkiem transportu będzie rosło. Polska ma szansę stać się hubem obsługującym wymianę handlową między Chinami a Europą. – Testowe przeładunki kontenerów z Państwa Środka już się odbyły, można więc spodziewać się zacieśnienia współpracy i rozwoju projektu w najbliższych miesiącach – mówi marszałek Brzezin. – Ponadto wykorzystanie niskoemisyjnego i przyjaznego środowisku naturalnemu transportu kolejowego jako narzędzia budowania potencjału gospodarczego regionu wpisuje się w filozofię „Zdrowe życie, czysty zysk” – dodaje.

Dowiedz się więcej:

www.invest.warmia.mazury.pl

fb/warmia i mazury zdrowe zycie czysty zysk

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu