Warmińsko-mazurskie: ASF w gospodarstwie z 2428 świniami

  • PAP
opublikowano: 30-07-2019, 13:50

W gospodarstwie rolnym w gminie Budry (warmińsko-mazurskie) wykryto 31 ognisko ASF w tym roku w Polsce. W gospodarstwie jest 2428 świń, wszystkie zostaną zabite i zutylizowane - poinformowała PAP zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Olsztynie.

Wykryte w gminie Budry ognisko AFS jest jednym z największych w regionie, hodowanych w nim jest 2428 świń. "Zgodnie z procedurami wszystkie zwierzęta zostaną oszacowane, zabite i zutylizowane" - powiedziała PAP zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Olsztynie Dorota Daniluk. Dodała, że ze względu na ilość zwierząt objętych tym ogniskiem jest to jedno z największych w regionie.

"Obecnie trwa dochodzenie prowadzone przez zespól wojewódzkiego lekarza weterynarii, które ma ustalić skąd choroba wzięła się w tym gospodarstwie. Zespół ten ma też zadbać o to, by choroba nie została zawleczona do kolejnych gospodarstw" - dodała Daniluk.

Wykryte i potwierdzone badaniami Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach ognisko ASF w gminie Budry jest 13 w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim. W tym regionie notuje się ponad jedną trzecią wszystkich tegorocznych ognisk ASF w Polsce - na 31 ognisk 13 wystąpiło właśnie w warmińsko-mazurskim. Pozostałe ogniska ASF dotychczas wystąpiły na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane