Warszawa 1935 Wola - kolejna cyfrowa rekonstrukcja (WIDEO)

Marcin Dobrowolski
13-04-2016, 15:45

Po mocno wyidealizowanej wersji warszawskiego Śródmieścia z 1935 r. zaprezentowanej w 2013 r. możemy dziś oglądać kolejną część przedstawiającą Wolę - robotniczą, ubogą i niebezpieczną, która na zawsze zniknęła w dniach Powstania Warszawskiego.

Na polach podwarszawskiej Woli już w XVII w. odbywały się wybory kolejnych królów polskich podczas wolnych elekcji. Tam w obronie Warszawy przez wojskami rosyjskimi w 1831 r. walczyli Józef Sowiński i Józef Bem. W czasie powstania warszawskiego oddziały hitlerowskie masowo wymordowały zaś ludność, co zostało w pamięci jako Rzeź Woli.

Przedwojenna zabudowa była skromna, czynszowa, często drewniana, z gęstwiną uliczek, po których nocny spacer mógł kosztować co najmniej fangę w nos i utratę portfela. Charakterystycznymi elementami były Kercelak, czyli targowisko z nieograniczonym asortymentem towarów oraz potężne zbiorniki gazowe. Dziś bazaru już nie ma, w jego miejscu znajduje się skrzyżowanie Wolskiej i Towarowej, jednak charakterystyczne ceglane rotundy magazynów gazu do dziś możemy podziwiać na terenie PGNiG.

To właśnie nasz gazowy potentat przyczynił się do powstania kolejnej rekonstrukcji. Warto obejrzeć film, aby wczuć się w atmosferę miasta, którego relikty przypominają o jego dawnych, bohaterskich mieszkańcach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Historii / Warszawa 1935 Wola - kolejna cyfrowa rekonstrukcja (WIDEO)