Warszawa daje po 40 tys. zł na rozpoczęcie działalności

Miłosz Marczuk
opublikowano: 20-07-2009, 00:00

Zgłaszajcie pomysły na własny biznes. Pierwsza rekrutacja potrwa tylko do końca lipca.

Zgłaszajcie pomysły na własny biznes. Pierwsza rekrutacja potrwa tylko do końca lipca.

Warszawiacy i mieszkańcy okolic do 31 lipca mogą zgłaszać projekty na dofinansowanie pierwszej działalności gospodarczej. Nowo założone firmy otrzymają 40 tys. zł dotacji i wsparcie pomostowe przez pół roku lub rok po 1100 zł miesięcznie.

— Może się wydawać, że te 40 tys. zł (53,2 tys. zł razem z późniejszym wsparciem) to niewiele. Ale na przykład w USA aż 90 proc. nowych firm startuje z 10 tys. USD kapitału początkowego — mówi prof. Jerzy Cieślik z Akademii Leona Koźmińskiego, która wraz z warszawskim magistratem jest współorganizatorem projektu.

Casting w sierpniu

Projekt "Warszawa stolicą ambitnego biznesu" jest dofinansowany z funduszy europejskich (Programu Kapitał Ludzki, działanie 6.2 "Wsparcie i promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia"). Unijny zastrzyk nie tylko pokryje dotacje na konkretne projekty, ale także sfinansuje przeszkolenie 240 osób, które mają pomysł na działalność gospodarczą. Do udziału w projekcie zapraszane są osoby, które są w wieku 18-50 i więcej lat. Mogą być zatrudnione albo bezrobotne.

— Autorzy najlepszych koncepcji przejdą szkolenie dotyczące zakładania i prowadzenia własnej firmy. Będą mogli także skorzystać z doradztwa. Przewidujemy, że pierwsze dotacje na założenie firmy wypłacane będą na początku 2010 r. — mówi Andrzej Czajkowski, kierownik projektu z warszawskiego urzędu miasta.

Szkolenia prowadzone będą w formie warsztatów. Każdy uczestnik otrzyma podręcznik wraz z materiałami w wersji papierowej i elektronicznej. Tematyka związana jest z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Przykładowe tematy zajęć: "Procedura przygotowania biznesplanu", "Księgowość, finanse podatki", "Jak zaistnieć na rynku?".

Zainteresowani znajdą kwestionariusz na stronie internetowej: www.stolicabiznesu.warszawa.pl. W sierpniu wybrane osoby będą zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną, na której zaprezentują pomysły na firmę.

Kolejna tura jesienią

Pierwsza tura szkoleń i doradztwa dla 120 osób zacznie się 15 września i potrwa do grudnia. Potem na podstawie przygotowanych w czasie szkoleń biznesplanów wyłoniona zostanie grupa 30 uczestników. Każdy otrzyma wsparcie 46,6-53,2 tys. zł. Składa się na nie dotacja na prowadzenie działalności gospodarczej i sześciomiesięczne wsparcie pomostowe. Wsparcie dla 15 nowych firm wypłacane będzie przez kolejne sześć miesięcy.

Rekrutacja kolejnych 120 osób do drugiej tury szkoleń planowana jest na przełom listopada i grudnia. Po jej zakończeniu ponownie wyłonionych zostanie 30 najlepszych biznesplanów, których autorzy otrzymają dotacje i wsparcie pomostowe.

Miłosz Marczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu