Warszawa ma uchwalony budżet

PAP
opublikowano: 18-02-2010, 13:39

Stołeczni radni uchwalili w czwartek zmiany w tegorocznym budżecie miasta. Dodatkowe środki przeznaczone zostały na inwestycje, które pochłoną w sumie 3,3 mld zł. Jednocześnie zmniejszono planowane na koniec roku zadłużenie Warszawy.

Nadwyżka wobec planowanych na 2009 r. dochodów w kwocie 322 mln zł została rozdysponowana na tegoroczne inwestycje (blisko 72 mln zł) i zmniejszenie przewidywanych potrzeb kredytowych miasta (o 250 mln zł). Przewidywane łączne zadłużenie miasta wyniesie na koniec roku 5,35 mld zł.

Tym samym wskaźnik zadłużenia miasta, czyli stosunek jego długu do dochodów, wyniesie w 2010 r. 49,82 proc. Będzie on o blisko 10 pkt proc. wyższy niż na koniec ub. roku, ale mimo to o 5,15 pkt proc. niższy od planowanego wcześniej. Dopuszczalny limit określony w ustawie o finansach publicznych to 60 proc. Poziom długu ma być niższy niż 50 proc. także w kolejnych latach.

Wydatki miasta mają być wyższe o ponad 140 mln zł. Nakłady inwestycyjne wzrosną w sumie o 124 mln zł, ale 49,4 mln zł pochodzi z likwidowanego Gminnego i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i będzie przeznaczone na realizację jego dotychczasowych zadań. Łączna kwota zapisanych w budżecie miasta inwestycji wyniesie 3,3 mld zł.

Największa kwota w nowych miejskich wydatkach inwestycyjnych to dodatkowe 56 mln zł na budowę powstającego na Wisłą Centrum Nauki Kopernik. O ponad 1,5 mln zł zwiększone zostały także środki przeznaczone na przebudowę i modernizację budynku Teatru Powszechnego. 2,7 mln zł pochłonie pogłębienie Portu Czerniakowskiego, a ponad 1 milion zł - projekt rewaloryzacji Parku Skaryszewskiego i urządzenie otoczenia pomnika Tadeusza Kościuszki przed Pałacem Lubomirskich na Placu Żelaznej Bramy. Kolejne 62 mln zł wydadzą na swe inwestycje dzielnice.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane