Warszawa na 65. miejscu w rankingu najbardziej przyjaznych miast

PAP
opublikowano: 16-08-2017, 18:34

Warszawa utrzymała ubiegłoroczne 65. miejsce w zestawieniu najbardziej przyjaznych miast do życia - wynika z opublikowanego w środę rankingu ośrodka analitycznego Economist Intelligence Unit. Siódmy rok z rzędu pierwsze miejsce zajmuje Melbourne (Australia).

Melbourne, Wiedeń, Vancouver, Toronto oraz Calgary to najbardziej przyjazne miasta do życia - ocenił w corocznym rankingu Economist Intelligence Unit, ośrodek analityczny należący do wydawcy tygodnika "The Economist". Za najmniej przyjazne uznano Damaszek, Lagos, Trypolis oraz Dhakę.

Warszawa
Zobacz więcej

Warszawa Pexels

Ranking porównał komfort życia w 140 miastach, oceniając w nich poziom stabilności, służby zdrowia, kultury i środowiska naturalnego, edukacji oraz infrastruktury.

Po raz siódmy z rzędu wygrało go Melbourne. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce najbardziej przyjaznych miast do życia zajęły: Wiedeń, Vancouver, Toronto, Calgary, Adelajda, Perth, Auckland, Helsinki oraz Hamburg.

Melburne otrzymało najwyższą ocenę za służbę zdrowia, edukację oraz infrastrukturę i uzyskało całkowity wynik 97,5 pkt. na 100 możliwych, wyprzedzając Wiedeń o 0,1 pkt. Do zwycięzcy zestawienia Warszawa straciła 17,2 pkt.

Poproszony o komentarz do wygranej w rankingu burmistrz Melbourne Robert Doyle zaznaczył, że pierwsza pozycja to "niesamowite osiągnięcie, z którego wszyscy mieszkańcy Melbourne powinni być bardzo dumni". "Nie oznacza to, że jesteśmy doskonałym miastem" - dodał.

Na końcu zestawienia "The Economist" znajdują się miasta zdewastowane przez wojnę, biedę oraz polityczną niestabilność. Do dziesięciu najmniej przyjaznych miast do życia należą kolejno: Damaszek, Lagos, libijski Trypolis, Dhaka, Port Moresby, Algier, Karaczi, Harare, Duala oraz Kijów.

W rankingu "The Economist" zaznaczono również miasta, które poczyniły największe postępy w ciągu pięciu lat. Na czele tej listy znajduje się Teheran, a później Dubaj, Abidżan, Harare oraz Kolombo. Miasta, które zanotowały największy regres, to Kijów, Damaszek, Trypolis, Detroit oraz Moskwa.

W raporcie do rankingu zaznaczono, że ubiegłych latach w niektórych miastach odnotowano zwiększającą się niestabilność z powodu zagrożenia terrorystycznego, szczególnie w Europie. Z tego powodu spadek w rankingu zanotowały Manchester oraz Sztokholm. Zagrożenie terrorystyczne spowodowało również, że w pierwszej dziesiątce nie ma Sydney, które drugi raz z rzędu zajęło 11. miejsce.

Stacja CNN zauważyła, że nie doszło do zasadniczych zmian w pierwszej dziesiątce rankingu, ale zwróciła uwagę na niektóre przetasowania w zestawieniu. Reykjavik przesunął się o 13 miejsc z 50. na 37. lokatę, głównie dzięki rozwojowi turystyki. Spory progres odnotował również Amsterdam, który zawdzięcza to w znacznym stopniu spadkowi poziomu przestępczości. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu