Warszawa pobiera lekcje w Londynie z PPP

Izabela Tadra
opublikowano: 03-08-2009, 00:00

Warszawscy urzędnicy mają sen o partnerstwie publiczno-prywatnym. Jak go przekuć na jawę? Tego uczyli się nad Tamizą.

Warszawscy urzędnicy mają sen o partnerstwie publiczno-prywatnym. Jak go przekuć na jawę? Tego uczyli się nad Tamizą.

Warszawa ma szansę zostać prawdziwym pionierem idei i rozwiązań partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), a przy tym zupełnie zmienić oblicze. Z niedawnej wizyty w Londynie urzędnicy ratusza przywieźli notes pełen kontaktów do polonijnych i brytyjskich przedsiębiorców chcących inwestować w stolicy oraz wiedzę i doświadczenie z tamtejszych działań PPP.

— Zainteresowanie inwestorów jest naprawdę duże. Spotkaliśmy wielu chętnych, którzy są gotowi z nami budować — mówi Paweł Pawłowski, zastępca dyrektora warszawskiego Biura Obsługi Inwestorów.

Ratusz właśnie wybrał doradcę, który będzie dla niego przygotowywał analizę poprzedzającą inwestycję w Zakład Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK). Dwuetapowe eliminacje wygrała firma Deloitte.

Za jednym zamachem

Zarówno ZUSOK, jak i pozostałe planowane przez miasto inwestycje ratusz chce zrealizować opierając się tylko na pieniądzach z funduszy europejskich i wyłożonych przez prywatnych inwestorów.

— Finansowanie pozabudżetowe tych inwestycji jest naszym celem i punktem wyjścia dla analiz. Chcemy też zrealizować je wszystkie na podstawie instrumentów PPP, czyli koncesji na roboty budowlane — mówi Paweł Pawłowski.

Miasto powoli przygotowuje się do planów modernizacji wiat przystankowych. Inwestor postawi wiaty, a będzie czerpać korzyści z umieszczonych na nich reklam.

— Wiaty chcemy wyposażyć w ekrany LCD i toalety oraz dołączyć do nich miejskie rowery. Wierzymy, że uda nam się znaleźć firmę, która będzie w stanie dostarczyć nam wszystkie te usługi za jednym zamachem — mówi Paweł Pawłowski.

Na celowniku ratusza są też parkingi podziemne. Mają one powstać m.in. na Placu Defilad i przy Emilii Plater oraz Placu Teatralnym. Zwłaszcza ta ostatnia lokalizacja ma kusić inwestorów, bo znajdują się tam resztki Marywilu, czyli zabytkowego kompleksu handlowo-usługowego z XVII w., który będzie można zrewitalizować pod okiem konserwatora zabytków.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

PPP nie lubi IT

Brytyjczycy nie poskąpili urzędnikom dobrych rad.

— Na podstawie ich doświadczeń okazało się, że nie należy w ramach PPP robić inwestycji z dziedzin IT. Technologia rozwija się szalonym tempie. To, co było wczoraj nowoczesne, jutro będzie przestarzałe. Jest to szczególnie bolesne, gdy umowa z inwestorem opiewa na kilkadziesiąt lat — tłumaczy Paweł Pawłowski.

Na błędach i sukcesach innych Warszawa chce się również uczyć budowania szpitali. Tych na zasadzie PPP chce zbudować co najmniej dwa.

— Miasto nie ma takich doświadczeń, dlatego wolimy by zajął się tym komercyjny partner, który buduje kilkadziesiąt szpitali rocznie i z tego żyje. Potem będzie mógł czerpać zyski ze szpitalnego kateringu, pralni czy utylizacji odpadów — mówi Paweł Pawłowski.

Ale na to trzeba będzie jeszcze poczekać. Choćby dlatego, że kolejną lekcją, jakiej udzielili Anglicy, to nie szczędzić czasu na analizy i przygotowania.

— Plany Warszawy są interesujące, ale należy być wobec nich umiarkowanym optymistą. PPP polega na współpracy, a nie wyłącznie na przerzuceniu kosztów i odpowiedzialności na inwestora. Wyzwaniem dla stolicy będzie wypracowanie takiej formy współpracy, która przyciągnie inwestorów — mówi Michał Prochowicz z kancelarii Krassowski, doradzającej przy zamówieniach publicznych oraz zagadnieniach związanych z PPP.

I przypomina, że miastu nie uda się zupełnie uniknąć wydatków. Choćby tych na analizy przygotowawcze i doradztwo.

Izabela Tadra

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane