Warszawa słabsza od otoczenia

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 21-09-2021, 18:06

Wtorkowe notowania na rynku warszawskim były w największym stopniu odreagowaniem poniedziałkowego tąpnięcia.

Analogicznie do wczorajszego spadku dzisiejszy wzrost został podyktowany przez rynki bazowe dla GPW i został przeniesiony z otoczenia. Odreagowanie jawi się jednak jako skromne. Przy zwyżce niemieckiego DAX-a o przeszło 1 procent wzrost WIG20 o 0,2 procent ma więcej wspólnego z równie skromnym odbiciem w USA. Również obrót, który w WIG20 było o ponad 20 procent mniejszy od aktywności rynku w poniedziałek, sygnalizuje słabość lokalnego odreagowania. Niemniej, w indeksie WIG20 nie brakło mocnych zwyżek, co sygnalizuje, iż przecena została jednak przyjęta przez graczy jako okazja do zakupów. W finale zwyżki WIG20 zanotowało 13 spółek, gdy w poniedziałek przeceniło się 16 blue chipów. Niestety, technicznie patrząc ruch na północ niewiele daje stronie popytowej. W mocy pozostało połamanie wsparć w rejonie 2300 pkt. Wykres WIG20 stale lokuje się pod średnią z 50 sesji i pod linią, którą część technicznie zorientowanych graczy postrzegało jako granicę trendu wzrostowego. W efekcie trudno mówić o zbudowaniu grama przeciwwagi dla wczorajszego spadku. Nie ma też wątpliwości, iż rynek musi godzić lokalne zmienne z globalnymi impulsami. Korekta na świecie była zdecydowanie bardziej potrzebna niż w Warszawie i właśnie jej wyczerpanie na rynkach bazowych należy postrzegać jako zmienną, która powinna przesądzić o zakończeniu przeceny na GPW. Nie warto też tracić z pola uwagi złotego, który cały czas osłabia się wobec dolara i euro. W tle ważny będzie sentyment globalnego kapitału wobec rynków wschodzących, z akcentem na chiński, z którego napłynął impuls wyzwalający korektę na rynkach rozwiniętych. W trakcie kolejnych sesji uwaga powinna jednak przesunąć się w stronę Wall Street i tamtejszych reakcji na sygnały, jakie popłyną w stronę rynków ze strony Rezerwy Federalnej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane