Czytasz dzięki

Warszawa wciąż dużo mniej znana niż Praga

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 09-10-2007, 00:00

Londyn jest obecnie najlepszym miejscem do prowadzenia biznesu. Warszawa wypada gorzej niż rok temu.

Londyn jest obecnie najlepszym miejscem do prowadzenia biznesu. Warszawa wypada gorzej niż rok temu.

Takie wnioski płyną z naj-nowszego raportu Cushman & Wakefield. Powstaje on na podstawie ocen menedżerów i zarządów firm największych europejskich spółek.

Awanse i spadki

W tym roku w rankingu, na którym znajdują się 33 europejskie miasta, zwyciężył Londyn. Prognozy rozwoju dla tego miasta są dziś bardzo obiecujące m.in. z uwagi na perspektywę organizacji igrzysk olimpijskich w 2012 r. Zdaniem ekspertów, z tego powodu w najbliższym czasie intensywnie będzie rozwijać się tutaj zwłaszcza sektor hotelowy.

Kolejne miejsce po Londynie i Paryżu zajmuje Frankfurt, tuż za nim plasują się Barcelona, Amsterdam i Bruksela. Nie tylko stolice państw odgrywają dziś dużą rolę. Coraz większego znaczenia nabierają miasta regionalne, takie jak Lyon, Manchester i Genewa, która odnotowała największy wzrost, awansując o osiem miejsc na 12. pozycję w rankingu. Z kolei Moskwa może spodziewać się największego napływu nowych firm w najbliższych pięciu latach.

Warszawa zajmuje w rankingu miast najlepszych dla biznesu 19. pozycję, to spadek o jedno miejsce w stosunku do ubiegłego roku. Notowania stolicy spadły również w innych kategoriach. I tak w dostępności wykwalifikowanych pracowników nasza stolica zajmuje dziś 21. miejsce, podczas gdy w 2006 r. — 17.

W kategorii dostęp do rynku i klientów postrzeganie Warszawy poprawiło się — awansowaliśmy na 17. pozycję z miejsca 19. w 2006 r. Podobnie jak dostępność powierzchni biurowej — wzrost o dwa miejsca, na piątą pozycję. Poprawiła się też jakość i poziom życia pracowników. W tej kategorii stolica awansowała z miejsca 33. na 31.

Stolica Czech lepsza

— Spadek w kategorii najlepsze miasto Europy na ulokowanie działalności gospodarczej wynika z przesunięcia w górę trzech miast — Genewy, Lyonu i Manchesteru. Czynnikiem, który wpływa na pozycję Warszawy, jest to, że niewielu biznesmenów zna naszą stolicę. Tylko 29 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ją zna. Tymczasem naszą najbliższą konkurencję, Pragę, zna 42 proc. szefów zachodnich firm. Warszawa zajmuje natomiast wysokie miejsca w rankingu kosztów zatrudnienia pracowników, jakości powierzchni biurowej, jej dostępności i klimatu biznesowego tworzonego przez rząd — ocenia Marek Noetzel z polskiego oddziału Cushman & Wakefield.

Jego zdaniem, Warszawa jest również w czołówce najczęściej wymienianych miast Europy, które mogą spodziewać się największego napływu zagranicznych firm w ciągu najbliższych pięciu lat. Aż 44 proc. ankietowanych firm planuje otworzenie tu swojej działalności. 15 proc. ankietowanych zauważyło również starania Warszawy w celu poprawy wizerunku. W tym roku w tej kategorii lepsze są tylko Barcelona, Madryt i Praga.

14

Taką pozycję w rankingu zajmuje Praga. Budapeszt zajmuje 23. miejsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane