Warszawa: władze porozumiały się z firmami odbierającymi śmieci

PAP
opublikowano: 28-06-2013, 17:33

Stołeczny ratusz porozumiał się w piątek z firmami odbierającymi śmieci ws. systemu pomostowego, jaki będzie obowiązywał w Warszawie po 1 lipca - poinformował magistrat. Mieszkańcy będą przekazywali opłatę śmieciową miastu, a ono będzie się rozliczać z firmami.

Biuro Prasowe stołecznego magistratu poinformowało, że w piątek odbyło się ostatnie z serii spotkań z firmami, które odbierają śmieci w Warszawie. "Dzięki zawartym porozumieniom miasto może zagwarantować warszawiakom odbiór śmieci z ich domów po 1 lipca, podczas okresu przejściowego" - podkreślono w piśmie.

"Doszliśmy do porozumienia z firmami, które odbierają śmieci od warszawiaków i chcą robić to dalej, w ramach programu pomostowego. Mieszkańcy stolicy mogą spać spokojnie" - powiedziała cytowana przez Biuro Prasowe prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tak zwany system pomostowy ma obowiązywać w stolicy do 31 stycznia 2014 roku. W tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci. "Rachunki za wykonaną usługę firmy będą przesyłać bezpośrednio do ratusza" - zaznaczono.

Ratusz przypomina, że właściciele nieruchomości muszą do 19 lipca złożyć deklarację śmieciową, a opłata śmieciowa powinna być wniesiona do 28 dnia każdego miesiąca. Pierwszy termin uiszczenia opłaty upływa 29 lipca.

Za segregowane śmieci w blokach i kamienicach - jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba - trzeba będzie zapłacić 10 zł, jeśli dwie - 19 zł, trzy - 28 zł, a cztery i więcej - 37 zł. W przypadku domków jednorodzinnych, w których zamieszkuje jedna osoba, opłata ta wyniesie 30 zł, dla dwóch osób - 45 zł, a trzech i więcej - 60 zł.

Za śmieci niesegregowane w lokalach zamieszkałych przez jedną osobę opłata wyniesie 12 zł; kiedy mieszkają tam 2 osoby - 23 zł, przy 3 - 34 zł, a 4 i więcej - 45 zł. W domkach jednorodzinnych opłaty przy jednej osobie to 40 zł, 2 osobach - 55 zł, trzech i więcej - 70 zł.

W budynku jednorodzinnym, w którym wyodrębniono dwa lokale mieszkalne, za śmieci segregowane zapłacimy: 15 zł za gospodarstwo jednoosobowe, 23 zł za dwuosobowe, 30 zł przy trzech i więcej osobach. W przypadku nieposegregowanych śmieci będzie to odpowiednio: 20 zł, 28 zł i 35 zł.

W nieruchomościach niezamieszkanych, w których powstają śmieci, po pierwszym lipca obowiązywać będą stawki: 15 zł za jednorazowe opróżnienie pojemnika 120 l, 19 zł za pojemnik 240 l, 37 zł w przypadku pojemnika o pojemności 660 l, 40 zł za 770 l; za pojemnik o pojemności 1100 l opłata wyniesie 45 zł, a 152 zł - za 3500 l, powiększone o 40 zł za każde rozpoczęte 1000 l pojemności. W przypadku śmieci niesegregowanych będzie to odpowiednio: 21 zł, 27, 52, 56, 63 i 213 zł, powiększone o 50 zł za każde rozpoczęte 1000 l.

Obowiązujący od 1 lipca stołeczny system pomostowy jest wynikiem opóźnień we wdrażaniu ustawy śmieciowej w Warszawie. Podobne rozwiązanie obowiązywać będzie także m.in. w Poznaniu. Warszawa nie zdążyła rozstrzygnąć przetargu na odbiór i zagospodarowywanie odpadów komunalnych, ponieważ Krajowa Izba Odwoławcza wskazała m.in., że specyfikacja postępowania faworyzowała jedną spółkę - MPO.

Na początku czerwca w związku z wdrażaniem ustawy śmieciowej w Warszawie, do dymisji podał się wiceprezydent Jarosław Kochaniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane