Warszawa wśród miast z najlepszymi perspektywami

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 07-02-2012, 00:00

W tegorocznym rankingu perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości Warszawa zajęła trzecie miejsce.

W porównaniu z ubiegłym rokiem Warszawa awansowała o siedem pozycji. Przed stolicą Polski znalazły się Stambuł i Monachium. Pozostałe miasta z Europy Środkowej i Wschodniej zajęły miejsca: 14. (Praga) i 24. (Budapeszt).

— Swoją wysoką pozycję stolica zawdzięcza w większym stopniu inwestorom z zewnątrz niż tym, którzy już na naszym rynku są obecni. Kryzys gospodarczy zmienił podejście do inwestycji. Inwestorzy już nie poszukują rynków, które dają możliwość dynamicznego rozwoju, ale takich, które mogą zagwarantować bezpieczną przystań na niepewne czasy. Dlatego podstawowym argumentem za inwestycjami w Warszawie jest relatywnie dobra sytuacja gospodarcza Polski oraz silny popyt wewnętrzny. Ponadto inwestorzy spodziewają się wzrostu znaczenia Warszawy dla rynków kapitałowych na tle innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej — tłumaczy Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC, firmie, która wspólnie z Urban Land Institute opracowała raport. W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości Warszawa utrzymała pozycję sprzed roku i uplasowała się na 6. miejscu, ponownie wyprzedzając Pragę (15. miejsce) i Budapeszt (25. miejsce).

Dobre perspektywy

Warszawie udało się również utrzymać czwartą pozycję w rankingu perspektyw dla działalności deweloperskiej. W tym zestawieniu stolica znalazła się zaraz za Istambułem, Moskwą i Zurychem. Zdaniem inwestorów najlepszym rodzajem inwestycji w Warszawie będą w 2012 r. powierzchnie biurowe wymienione przez 42 proc. respondentów (w 2011 r. biura wskazało 36 proc.) oraz powierzchnie handlowe, wskazane przez 37 proc. ankietowanych (32 proc. w 2011 r.).

— Warszawski segment nieruchomości handlowych jest wysoko oceniany ze względu na rosnącą obecność międzynarodowych sieci detalicznych. Bardzo niskie wskaźniki pustostanów oraz ograniczona podaż powodują, że segment ten będzie dla inwestorów bardzo atrakcyjny w nadchodzącym roku — wyjaśnia Kinga Barchoń.

Londyn zostaje w tyle

Ponad połowa miast w tegorocznym rankingu odnotowała spadek ocen inwestycyjnychw stosunku do 2011 r., w tym: Londyn, Frankfurt, Kopenhaga, Madryt czy Rzym. Największy spadek odnotował Londyn, który w latach ubiegłych zajmował miejsce w czołówce rankingu. W tym roku stolica Wielkiej Brytanii uplasowała się na 10. pozycji zarówno w kategorii inwestycji w istniejące, jak i nowe nieruchomości, oraz na 8. miejscu w rankingu perspektyw dla działalności deweloperskiej. Rezerwę w stosunku do Londynu respondenci uzasadnili trudnościami w pozyskaniu aktywów, silną konkurencją i „wyceną na granicy bańki spekulacyjnej”.

O raporcie

Raport „Emerging Trends in Real Estate Europe 2012” co roku przygotowują firmy PwC oraz Urban Land Institute (ULI). Jego celem jest ocena perspektyw inwestycyjnych oraz rozwojowych na rynku nieruchomości w Europie. Tegoroczna publikacja powstała Na podstawie ankiet i wywiadów z ponad 600 czołowymi przedstawicielami branży, w tym inwestorami, deweloperami, finansistami i zarządcami nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane