Warszawa wypowiada wojnę złodziejom rowerów

DI, PAP
opublikowano: 29-04-2010, 09:32

Od czwartku właściciele rowerów mogą zwrócić się do warszawskiej policji o bezpłatne oznakowanie swoich pojazdów. W  ten sposób miasto chce ograniczyć liczbę kradzieży jednośladów.

"Unikatowy kod będzie nanoszony w trzech miejscach roweru; na ramie, na przednim widelcu i na ramieniu przekładni. Właściciele sprzętu o znacznej wartości będą mogli oznakować swój pojazd także w innych miejscach, np. na sztycach siodełka i kierownicy oraz obręczach kół. Dodatkowo na rowerze pojawią się nalepki informujące o tym, że pojazd został oznakowany" - wyjaśnia Ewa Gawor, dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stołecznego ratusza.

W ostatnim czasie rowery w Warszawie nie były znakowane.
W ostatnim czasie rowery w Warszawie nie były znakowane.
None
None

Do znakowania policjanci będą używać tzw. engrawerów - miasto zakupiło 42 takie urządzenia. Wykorzystywana w nich mikroudarowa technologia pozwala na precyzyjne wygrawerowanie oznaczenia, które powoduje zmiany w strukturze materiału - można je wykryć nawet po zatarciu znaków na powierzchni.

Policja będzie też prowadzić komputerową bazę danych oznakowanych jednośladów. "Dzięki temu po odnalezieniu skradzionego roweru będzie można zidentyfikować jego prawowitego właściciela" - powiedziała Gawor.

Aby oznakować rower, zgłaszający się będzie musiał wylegitymować się dowodem jego zakupu oraz dokumentem tożsamości. "Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których złodziej chciałby zalegalizować posiadanie roweru, który ukradł" - powiedziała Gawor.

Przekazanie urządzeń do grawerowania rowerów zaplanowano na czwartek rano, po południu mają być już w użyciu w komendach rejonowych policji.

W ostatnim czasie rowery w Warszawie nie były znakowane. "Były pewne próby kilka lat temu, ale okazało się, że naniesiony numer można było usunąć. Nie było też bazy danych, a bez niej znakowanie jest całkowicie nieskuteczne" - powiedziała Gawor.

Nie wiadomo, jak dużo rowerów w Warszawie jest kradzionych. "Ludzie niezbyt często zgłaszają kradzież rowerów, bo szanse na ich odnalezienie są małe. Mam nadzieję, że ich znakowanie to zmieni" - powiedziała Gawor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane