Warszawa znów bez nowej taryfy

Agnieszka Berger
opublikowano: 18-12-2006, 00:00

Stoen drugi raz z rzędu może nie dostać nowego cennika. Prezes URE

zatwierdził taryfy na 2007 r., pomijając dystrybutora z Warszawy.

15 i 16 grudnia na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ukazała się taryfa Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) i PSE-Operatora oraz cenniki 13 z 14 spółek dystrybucyjnych.

— Dla niektórych odbiorców energii całkowite koszty jej zakupu wzrosną w 2007 r. maksymalnie, czyli o przewidziane prawem 5,1 proc. (3 proc. + inflacja —przyp. red.). Dla niektórych jednak spadną. Średni wzrost cen w 2007 r. nieco przekroczy 1 proc., co można uznać za sukces, biorąc pod uwagę uwzględnione w taryfach zwiększenie ceny zakupu energii przez spółki dystrybucyjne z 120 do 129 zł/MWh — mówi Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf w URE.

Więcej na temat taryf urząd powie na konferencji prasowej. Na razie wiadomo, że na ceny dla odbiorców końcowych istotny wpływ miało obniżenie stawki taryfy przesyłowej PSE-Operator.

Nie wszystkie spółki dystrybucyjne dostały już nowe cenniki. Wyjątkiem drugi rok z rzędu jest warszawski Stoen. Regulator chce, by spółka obniżyła ceny. Argumenty są zapewne podobne, jak przed rokiem. URE informował wtedy, że „zasadniczym powodem odmowy (zatwierdzenia taryfy —red.) było zawyżenie przychodu regulowanego (…) poprzez przyjęcie przez Stoen (…) kosztów amortyzacji, nakładów inwestycyjnych i zwrotu z kapitału na nieuzasadnionym poziomie, a także zaniżenie wielkości sprzedaży i dostawy energii elektrycznej”. Stoen argumentował, że taryfy powinny promować podnoszenie efektywności i podkreślał, że jego ceny należą do najniższych w kraju.

Od tamtej decyzji URE spółka odwołała się do sądu. Przegrała w pierwszej instancji. Ma złożyć apelację. Tym razem Stoen nie dostał jeszcze decyzji odmownej. Postępowanie jest w toku. Dystrybutor został wezwany przez regulatora do skorygowania wniosku taryfowego. Zapowiada, że to zrobi, ale nie wiadomo, czy zgodnie z wytycznymi URE. Jeśli po raz kolejny skończy się na odmowie zatwierdzenia taryfy, Stoen będzie prawdopodobnie korzystał z dotychczasowego cennika, choć prawo energetyczne nie jest w tej sprawie jednoznaczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane