Warszawka da 7 proc. w rok

Weronika A. Kosmala
16-07-2017, 22:00

Niechętnym stolicy przyda się kolejny powód: maniery warszawskiego rynku nieruchomości szerzą się w okolicznych miastach.

Skoro Warszawka, to nie mieszkanie, ale mieszkanko — bo tak można byłoby zdrabniać apartament zajmujący kilkanaście mkw., gdyby tylko nie obiecywał, że da tyle zarobić. Wypłata czynszu wysokości 7 proc. w skali roku ma obowiązywać przez 5 lub 10 lat umowy, co zabezpieczone jest, według oferenta, gwarancją bankową. To jeden biegun rynku nieruchomości aglomeracji — drugi wyznaczać mogły do tej pory może Piastów i Ząbki, jednak ceny ofertowe pokazały ostatnio, że mieszkania poza stolicą pozbyły się kompleksów.

Zobacz więcej

POWYŻEJ ŚREDNIEJ: Aparthotel WolskaKwadrat, który rozpocznie działalność 1 września, oferuje 7 proc. zwrotu rocznie. Średnia warszawska w tradycyjnym modelu najmu to 5,6 proc. Fot. Szymon Łaszewski

Wola wolna i szybka naraz

Na poczucie niskiej wartości nie mogłyby narzekać lokale w samym centrum, ale, jak się okazuje, również oddalone od niego o 4 km. W związku z tym, że bliżej im do wolskiego centrum biznesowego — fragmentu Warszawy, który ma coraz silniej biurowy charakter — powinny pozwolić na najem krótkoterminowy. W przykładowym projekcie WolskaKwadrat tzw. aparthotel od 1 września rozpocznie działalność, która polegać będzie na udostępnianiu maleńkich apartamentów na doby i wypłacaniu stałego czynszu inwestorowi — jakby miał hotelowy pokój, który da niezmienne 7 proc. na rok. Żeby zarabiać w ten sposób w stolicy, można skorzystać z różnych modeli, bo aparthotelto jedno rozwiązanie, ale są też takie mniej gotowe, polegające na zakupie mieszkania, które będzie się wynajmowało samemu albo przy udziale operatora, zarabiając być może raz mniej, a raz dużo więcej niż 7 proc.

Według danych Home Brokera i Open Finance, najem w Warszawie przynosi rentowność 5,64 proc., jednak mowa o tradycyjnym modelu, w którym lokatorem jest np. student niechętny do zapłaty w wakacje. Gdyby warszawskie ceny transakcyjne za mkw. ustawić od najniższej do najwyższej, w samym środku znalazłaby się wartość 7,1 tys. zł. Również mediana, tyle że stawki najmu i pomniejszona o 5 proc., wynosi 50,5 zł za mkw. — za przeciętne 40-metrowe mieszkanie spodziewać się więc można miesięcznie powyżej 2 tys. zł. W związku z tym, że ten poziom zależy głównie od standardu — który dla lokalu nie jest zmienną stałą — i miejsca, warto przekornie przyjrzeć się też miejscom kojarzonym do tej pory bardziej z piątkowym korkiem, niż nieruchomościowym rajem.

Niedaleko od szosy

Jako oczywiste wybory uznaje się dzielnice bliskie centrum, jak Śródmieście, Mokotów czy właśnie Wolę, ale z pewnych względów nie są brane pod uwagę skraje miasta albo nawet tereny całkowicie poza nim. Jak jednak wskazują dane GUS, to właśnie ośrodki satelickie są najgęściej zaludnione — wśród dziesięciu najbardziej zatłoczonych miast w Polsce aż pięć sąsiaduje ze stolicą, w której zanotowano 3,4 tys. osób na km kwadratowy. Jak podają statystyki Emmersona, ceny w tych miastach nie zawsze są zauważalnie niższe niż wartości porównywalnych mieszkań w metropolii — wszędzie poza odleglejszym już Mińskiem Mazowieckim średnia ofertowa za mkw. wynosi powyżej 5 tys. zł, a w Piastowie dochodzi do ponad 5,5 tys. zł.

Oprócz nich w zestawieniu są Legionowo, Pruszków i Ząbki — ze statystycznie ogromnym poziomem zaludnienia i stosunkowo wysoką ceną za mkw. — dlaczego więc nie inwestować? Średnia cena w przypadku najmu wypada w przedziale 1,7-1,9 tys. zł, czyli w porównaniu ze stolicą nawet nie najgorzej, ale w kontekście 7 proc. na Woli, trudno sobie wyobrazić równie efektywny najem na doby w przykładowym Legionowie (położonym niedaleko lotniska Warszawa Modlin). Jeśli natomiast decydujemy się na typ tradycyjny i długoterminowy, optymalnych rozmiarów mieszkanie ma około 40 mkw., a nie 14,5 mkw., co — zgodnie z manierami rozpieszczonej popytem Warszawy — bez cienia wątpliwości uchodzi czasem za apartament.

4tys. Tyle osób przypada na km kwadratowy Legionowa, według danych GUS. Dla porównania, gęstość zaludnienia w Warszawie to 3,4 tys. osób na km kwadratowy.

1,7-1,9 tys. zł W takim przedziale wypada średnia ofertowa mieszkań na wynajem w Ząbkach, Pruszkowie, Legionowie i Piastowie, według danych Emmersona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika A. Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warszawka da 7 proc. w rok