Warszawska giełda z kamieniem u szyi

Łukasz Bugaj
opublikowano: 29-09-2009, 17:00

Zeszły tydzień był okresem względnej siły naszego parkietu na tle innych rynków. Ten tydzień jest już pod tym względem znacznie gorszy, czego dowodem była dzisiejsza nieudana sesja.

Kalendarium powoli się zapełnia i do końca tygodnia będzie bardzo bogate. Dzisiaj przed południem poznaliśmy indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, który wyraźnie wzrósł do poziomu nienotowanego od roku. Widać wyraźnie, że strach post-Lehmanowski ustępuje. Sama publikacja większego wpływu na rynki nie miała, gdyż dopiero dane z USA poruszyły indeksami. Najpierw poznaliśmy wspierające obóz byków dane o cenach nieruchomości w 20 głównych metropoliach USA. Spadły one w stosunku do zeszłego roku mniej niż tego oczekiwano i po raz kolejny już z rzędu wzrosły w relacji miesiąc do miesiąca. Początkowy optymizm zepsuł jednak indeks zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board, który zamiast wzrosnąć - spadł.

Wypadkowa mieszanych danych i słabości rynku warszawskiego to spadki indeksów. Początkowo były one dość umiarkowane, ale po godzinie 16:00 wyraźnie przybrały na sile. Spadek o ponad dwa i pół procenta przy sporej aktywności nie wróżą dobrze na przyszłość. Szczególnie, że zbliża się koniec miesiąca, co powinno wspierać obóz kupujących zgodnie z zasadą „strojenia okien”. Wsparcie jednak jeszcze jest stosunkowo daleko i scenariusza dalszych wzrostów nie można wykluczyć.

Na rynku walutowym złoty się osłabiał i to bardziej od forinta węgierskiego. Kolejny już dzień testowany jest opór na poziomie 4,20 złotych za euro, który w cenach zamknięcia jeszcze się utrzymuje. Presja na osłabienie złotego jednak pozostaje, a argumentów nie brakuje. Dzisiaj rząd przyjął projekt budżetu na 2010 r. z deficytem na poziomie 52,2 mld zł i strategią zarządzania długiem na lata 2010-2012, według której relacja długu do PKB w tych latach nie przekroczy progu 55 procent. Raport NBP oraz duża część ekonomistów jest zdania przeciwnego…        

Łukasz Bugaj
Analityk firmy Xelion Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj

Polecane