Warszawski rynek mieszkaniowy to wyzwanie dla deweloperów

Materiał partnera
opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Adolfo Alustiza, CEO i Członek Zarządu Syreny Invest, od lat inwestującej na warszawskim rynku nieruchomości, opowiada o wyzwaniach, stojących przed deweloperami oraz planach firmy na najbliższe lata.

Jak sytuację mieszkaniową w Polsce widzi inwestor z doświadczeniem w realizacji projektów zagranicą? Adolfo Alustiza, CEO i członek zarządu Syreny Invest: Posiadanie własnościowego mieszkania uchodzi w Polsce za dużo bardziej opłacalne niż wynajem. Przy wyborze wymarzonego mieszkania jednym z najważniejszych aspektów jest lokalizacja. Tutaj warszawscy deweloperzy mierzą się z dużym wyzwaniem. Niełatwo jest bowiem znaleźć dobrze skomunikowane działki z perspektywami rozwoju. Chcąc zapewnić naszym klientom maksymalny komfort, właśnie takich działek szukamy.

Zobacz więcej

Adolfo Alustiza, CEO i Członek Zarządu Syreny Invest

Syrena Invest działa w Polsce od 2007 r. Dotychczas zrealizowała dwie inwestycje — w Miasteczku Wilanów i na Woli. Skąd pomysł rozpoczęcia działalności na tym rynku?

Po wejściu Hiszpanii do Unii Europejskiej rynek nieruchomości rozkwitł. Postanowiliśmy rozpocząć działalność tam, gdzie rozkwit dopiero nadchodził. Nieprzypadkowo wybór padł na Polskę. Według U.S. News & World Report Polska jest trzecim najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów krajem na świecie. Warszawa pod względem zabudowy to dynamicznie rozwijające się miasto z bardzo dużymi perspektywami dla inwestorów. Młodzi ludzie przyjeżdżają tu na studia lub do pracy. Najpierw przeważnie wynajmują mieszkania, ale po pewnym czasie szukają własnego do zakupu. Dzięki doświadczeniu potrafimy dostrzec i wykorzystać takie okazje. Chcemy wykorzystać zalety całego miasta i brać udział w rozwoju różnych jego części, dlatego nie przywiązujemy się do jednej dzielnicy. Żadna z naszych inwestycji nie powstaje w przypadkowym miejscu. Wilanów to nowoczesne, właściwie samowystarczalne miasteczko z doskonałą infrastrukturą. Na Woli rozwija się nowe centrum biznesowe stolicy, czyniąc z niej jeszcze bardziej atrakcyjną okolicę. Kolejna inwestycja powstanie na prężnie rozwijającym się Kamionku.

Z jakimi wyzwaniami warszawski rynek będzie musiał się zmierzyć w najbliższych latach?

Na przykład z przewidywanym wzrostem wartości mieszkań. Może to być spowodowane rosnącymi cenami zakupu gruntów, a także kosztów wykonawstwa. Doświadczony deweloper potrafi jednak tak wybrać działkę, by zaspokoić wymagania klientów przy zachowaniu optymalnego kosztu inwestycji. Natomiast przyjęcie propozycji likwidacji otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego może się przyczynić do trudności z płynnością finansową mniejszych deweloperów. Będą mieli ograniczone możliwości pozyskiwania kapitału na inwestycje. Firmy, takie jak Syrena Invest, stawiają przede wszystkim na jakość swoich realizacji, by były atrakcyjne na tle konkurencji i mogły sprostać wymaganiom klienta. Poza utrudnieniami szykują się jednak także uproszczenia. Projektowana specustawa mieszkaniowa ma znacznie przyspieszyć proces inwestycyjny.

Jakie kroki Syrena Invest planuje podjąć w najbliższych latach?

Nasze plany są długoterminowe. Będziemy realizować kolejne inwestycje na gruntach spełniających nasze wymagania. Budowa najnowszej z nich rozpocznie się już w sierpniu tego roku, a zakończy w połowie 2020 r. Działka mieści się przy ul. Mińskiej na Kamionku w dzielnicy Praga Południe, która już jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami, a jej atrakcyjność będzie rosła. W rejonie naszej inwestycji jest planowana stacja metra. W okolicy rozwijają się m.in. usługi rozrywkowo-kulturalne i placówki oświatowe. Praga nie jest już tą Pragą, jaką była jeszcze pięć lat temu. Na przykład ulice Ząbkowska, 11 Listopada czy Targowa stały się zagłębiami modnych kawiarni, restauracji i miejscami wydarzeń artystycznych Dodatkowo władze miejskie kontynuują wdrażanie „Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014-2022” dla Pragi Południe, który z pewnością wpłynie na rozwój dzielnicy. Pracujemy także nad przygotowaniem kolejnej inwestycji w ciekawej dla naszych klientów lokalizacji.

Adolfo Alustiza

CEO i członek zarządu Syreny Invest, absolwent uczelni IESE Business School oraz prawa na Universidad de Navarra. Obywatel Hiszpanii, biznesowo od lat związany z Polską. Bogate doświadczenie zdobyte na europejskim rynku nieruchomości od 2007 r. z sukcesem wykorzystuje na rynku warszawskim.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Warszawski rynek mieszkaniowy to wyzwanie dla deweloperów