Warszawski tunel średnicowy wreszcie otwarty

opublikowano: 15-01-2007, 07:29

Zakończyły się pierwsze po remoncie próbne przejazdy pociągów w podmiejskiej części tunelu kolejowej linii średnicowej w Warszawie.

Po północy w poniedziałek zakończyły się pierwsze po remoncie próbne przejazdy pociągów w podmiejskiej części tunelu kolejowej linii średnicowej w Warszawie, poinformował rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Krzysztof Łańcucki.

Sprawdzono stan torowisk, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej i zasilania elektroenergetycznego. Wszystkie urządzenia działają bez zarzutu, podał rzecznik. Wcześniej pozytywną opinię wydała straż pożarna; zastrzeżeń nie wniosły także inne służby.

Pierwsze pociągi, dostępne dla podróżnych, przejadą tunelem po godzinie 3:00 w poniedziałek.

Po remoncie tunelu pociągi w godzinach szczytu będą mogły kursować nawet z częstotliwością co 3 minuty (dotąd co 5 minut). Przejazd linią średnicową skróci się o 5 minut. Sprawny i bezpieczny ruch zapewnią nowoczesne i bezpieczne urządzenia sterowania ruchem.

Dotychczasowa nawierzchnia na podkładach drewnianych została zastąpiona torowiskiem posadowionym na fundamencie betonowym, podobnym do stosowanego w metrze. Wymienione zostało okablowanie - obecnie jego izolacja nie grozi zapaleniem. Tunel wyposażono w sprawnie działający wodociąg. Montowanych jest 60 drzwi ognioszczelnych, które będą częścią wspólnego systemu przeciwpożarowego dla całego tunelu, po zakończeniu remontu jego części przeznaczonej dla pociągów dalekobieżnych, poinformował Łańcucki.

(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane