Warszawskie indeksy nie ustają w biciu rekordów

Sebastian Gawłowski
22-08-2003, 15:04

Dzisiejsza sesja to całkowita kapitulacja niedziedzi. Po krótkiej stabilizacji niestrudzony popyt ponownie przeprowadza ofensywę. Po stronie kupujących do rodzimych instytucji dołączyli inwestorzy zachodni, którzy kupują akcje największych spółek. Podaż, która uwidoczniła się m.in. na walorach PKN i KGHM została zebrana. Obrót przekracza 700 mln zł. WIG20 notuje maksimum na 1591,4 pkt.

Nowe maksima indeks zawdzięcza wzmożonym zakupom akcji największych spółek. Największe obroty notuje TPSA, która dzięki zwyżce o ponad 5 proc. jest już powyżej 16 zł. Jeszcze wczoraj wydawało się, że opór na poziomie 15 zł jest nie do przebycia. Podobny wzrost utrzymuje Netia. Kurs spółki po pokonaniu oporu na poziomie 4 zł może sięgnąć nawet 6 zł.

Pekao jest notowane na historycznych szczytach. Maksimum na dzisiejszej sesji wynosi 118,5 zł. Poziom 20 zł pokonał KGHM.

Atmosfera na rynku jest tak dobra, że podaż która w pierwszych minutach opanowała Agorę cofnęła się pod naporem kupujących. W ostatnim czasie medialna spółka zachowywała się słabiej od rynku z powodu obaw o skutki wojny cenowej z Axel Springer.

Wśród mniejszych spółek atmosfera jest spokojniejsza. Niewielki wzrost notuje Tras Tychy, którego wycenę podbiły nowe kontrakty. Rośnie Prosper, który wznowił skupowanie własnych akcji. Na rozpędzonym rynku mały wzrost zanotowała Duda, której udziałowcy uchwalili nową emisję. Przeceny uniknęła także Elektrobudowa, której akcje sprzedają fundusze DWS.

Na drugim biegunie znajduje się m.in. Amica. Wyraźnie traci Grajewo i Grupa Onet oraz Kruk. Słabo prezentuje się Mostostal Siedlce. Entuzjazm opadł na tych walorach, za to rosną obawy że fuzja z Polimexem nie będzie korzystna dla spółki.

Wczoraj na warszawskiej giełdzie doszło do euforycznych zakupów akcji. Według obserwatorów rynku ogromny popyt skutkujący największymi od dwóch lat obrotami wywołały polskie fundusze inwestycyjne. Posiadają ogromne zasoby

gotówki w efekcie realokacji środków z bardziej bezpiecznych lokat. Po stronie podażowej stoją inwestorzy zagraniczni, którzy oddają głównie walory banków. Nie przeszkodziło to jednak, aby Indeks WIG 20 rozprawił się z poziomem 1500 pkt. Jeszcze lepiej wygląda WIG. Indeks szerokiego rynku pokonał 20 tys. pkt.

Po pokonaniu psychologicznej bariery przez indeks blue chipów według analizy technicznej doszło ukształtowania podwójnego dna z zasięgiem 1900 pkt. Można więc mówić o zmianie długoterminowego trendu na wzrostowy. Głównym pytaniem jaki zadają sobie obecnie wszyscy związani z rynkiem giełdowym jest kiedy wreszcie i na jakim poziomie dojdzie do korekty spadkowej. Wielokrotnie zapowiadany odpoczynek od zwyżek nie chce nadejść, a ci którzy starali wyprzedzić zdarzenia pozbywając się akcji lub wchodząc na krótko na kontraktach mają przynajmniej nietęgie miny. Jak zaznaczają analitycy najlepszą strategią jest gra z trendem, a że nie zostały wygenerowane jednoznaczne sygnały jego zakończenia należy utrzymywać długie pozycje.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warszawskie indeksy nie ustają w biciu rekordów