Warszawskie indeksy nieznacznie zyskują przy niewielkiej aktywności inwestorów

Włodzimierz Uniszewski
02-01-2008, 11:20

Europejskie giełdy zignorowały sylwestrową przecenę w USA. Wystarczył powrót amerykańskich kontraktów do poziomu równowagi, by w Paryżu, Frankfurcie i Londynie górę wziął popyt – Dax dotarł nawet do  poziomu 8100 pkt. Nie przeszkodził w tym nieznaczny spadek przemysłowego indeksu PMI w krajach strefy euro.

Poprawę nastrojów na rynkach zagranicznych skwapliwie wykorzystały warszawskie byki, które najpierw nie dopuściły do spadku indeksów na otwarciu, a potem zdołały wywindować WIG20 o blisko 1 proc., odciągając go od poziomu wsparcia. Wzrosty nie ominęły także segmentu małych i średnich spółek. Obecnie indeksy ustabilizowały się poniżej swoich dziennych szczytów, oddając pola po korekcie porannego wzrostu na rynkach europejskich – Dax powrócił do punktu wyjścia. Mimo wszystko niewielką przewagę nadal ma popyt. Obroty są jednak symboliczne i dopiero niedawno przekroczyły 100 mln. zł, co jak na tę porę dnia jest wynikiem bardzo słabym. Na razie więc inwestorzy rozkręcają się bardzo powoli, a mizerny obrót może sprzyjać nagłym zmianom indeksów.

Wśród największych blue chipów najbardziej rosną TPSA i Orlen. Pierwsza ze spółek odreagowuje dużą, chyba zbyt dużą piątkową przecenę, a płockiemu koncernowi sprzyja drożejąca dzisiaj ropa. W czołówce jest także inny przedstawiciel branży petrochemicznej – gdański Lotos. Wyraźnie gorszy dzień mają natomiast banki, które co do jednego tracą obecnie na wartości. Właśnie pogorszenie ich notowań ściągnęło WIG20 ponownie w pobliże poziomu otwarcia. Wśród mniejszych spółek najwięcej, ponad 10 proc., traci Prima Moda po drastycznej, niemal 40 proc. korekcie prognozy zysku na 2008 rok. Jeśli amerykańskie kontrakty nie zaczną się osuwać, linia 3450 pkt. będzie zapewne wyznaczać twardy poziom wsparcia na dzisiejszej sesji. Pierwsza publikacja danych w USA nastąpi dzisiaj dopiero o godz. 16. Będzie to wskaźnik ISM sektora produkcyjnego oraz dane o wydatkach na nowe konstrukcje w sektorze budowlanym.

Włodzimierz Uniszewski

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Warszawskie indeksy nieznacznie zyskują przy niewielkiej aktywności inwestorów