Warszawskie indeksy rosną śladem głównych giełd Europy

13-01-2003, 12:18

Poniedziałkowa sesja zaczęła się od wyraźnych wzrostów większości akcji notowanych na warszawskim parkiecie. WIG 20 zyskał 1,4 proc. i umocnił się nad psychologicznym poziomem 1200 punktów, choć obroty nie zaskakują wielkością. Warszawskiej giełdzie mocno pomagają główne parkiety Starego Kontynentu, gdzie od rana przeważają wzrosty telekomów i detalistów.

Sektor telekomunikacyjny rośnie, gdyż Goldman Sachs podwyższył rekomendację dla branży do "atrakcyjnie" z "neutralnie", spólkom handlowym pomogły plany przejęcia sieci supermarketów Safeway, przez rywala spółki na brytyjskim rynku – Sainsbury.

W Warszawie uwaga graczy skupiła się nie tylko na blue chipach ale przede wszystkim na Softbanku, który zyskał przeszło 6 proc. przy obrotach rzędu 13 mln zł. Wydane przez CAIB zalecenie "kupuj" dla przejmowanego przez Prokom Softbanku, pomogło integratorowi, który ma największą szansę na wygranie przetargu na warty około 2 mld zł, system informatyczny PKO BP. Rośnie również Prokom i pozostali liderzy sektora IT. To duża zasługa światowych liderów - koniec ubiegłego tygodnia był dobry dla sektora IT, na co wpłynęły wyniki niemieckiego producenta oprogramowania SAP, spółki sieciowej Foundry Networks, oraz podwyższone przez USB prognozy i cena docelowa dla Applied Materials.

Lider rynku, TP SA nie tylko utrzymuje się ponad 13 zł, powyżej poziomu, po którym akcje te sprzedawali obdarowani przez Skarb Państwa, ale nawet zyskał przeszło 2 proc. Bez zmian pozostaje za to Pekao, który na ostatnich sesjach stracił, gdyż rynek dowiedział się, że z prognozowanego 1 mld zysku, pozostanie co najwyżej 900 mln zł. To i tak niezły wynik, więc czas już powstrzymać wyprzedaż akcji największej spółki na GPW.

Po 1,4 proc. zyskali KGHM i PKN, akcjonariusze Polkomtela, który postanowili, że operator Plus GSM wypłaci im dywidendę. Obie spółki kontrolują po 19,61 proc. udziałów operatora komórkowego i mogą otrzymać po kilkadziesiąt mln zł.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Warszawskie indeksy rosną śladem głównych giełd Europy